Media
Kaleva Median muutosneuvottelut päättyivät: 22 työtehtävää loppumassa

Kaleva Median muu­tos­neu­vot­te­lut päät­tyi­vät: 22 työ­teh­tä­vää lop­pu­mas­sa

Kaleva Media ja Ilkka yhdistävät medialiiketoimintansa – sisällöt jatkossakin paikallisia

Kaleva Media ja Ilkka yh­dis­tä­vät me­dia­lii­ke­toi­min­tan­sa – si­säl­löt jat­kos­sa­kin pai­kal­li­sia

Asianajaja kertoo, miksi hän puhuu Taivalkosken henkirikoksesta avoimesti mediassa: "Heti oli Murha.infossa tiedot tapahtuneista"

Asian­aja­ja kertoo, miksi hän puhuu Tai­val­kos­ken hen­ki­ri­kok­ses­ta avoi­mes­ti me­dias­sa: "Heti oli Mur­ha.in­fos­sa tiedot ta­pah­tu­neis­ta"

Kituliaat ajat edessä – ei kuitenkaan aivan mahdoton tehtävä
Pääkirjoitus

Ki­tu­liaat ajat edessä – ei kui­ten­kaan aivan mah­do­ton tehtävä

2
Uutiserämaan kehittyminen olisi ongelma ja siksi meillä Iijokiseudussa on tehtävää
Pääkirjoitus

Uu­tis­erä­maan ke­hit­ty­mi­nen olisi ongelma ja siksi meillä Ii­jo­ki­seu­dus­sa on teh­tä­vää

1
Näin Hirsikampuksen ysiluokkalaiset ajattelevat medialukutaidosta – "On tärkeää tietää, minkä lähteen perusteella joku väittää jotain"

Näin Hir­si­kam­puk­sen ysi­luok­ka­lai­set ajat­te­le­vat me­dia­lu­ku­tai­dos­ta – "On tärkeää tietää, minkä lähteen pe­rus­teel­la joku väittää jotain"

Enemmän aikaa sisällön tekemiseen – keskiviikkona ilmestyvä painettu Iijokiseutu on taitettu automatiikkaa hyödyntäen

Enemmän aikaa si­säl­lön te­ke­mi­seen – kes­ki­viik­ko­na il­mes­ty­vä pai­net­tu Ii­jo­ki­seu­tu on tai­tet­tu au­to­ma­tiik­kaa hyö­dyn­täen

Maalaisten luottamus Yleen horjuu – taloudellinen ja sosiaalinen ulottuvuus ja metsänomistajien ääni on jäänyt liian usein paitsioon
Kolumni

Maa­lais­ten luot­ta­mus Yleen horjuu – ta­lou­del­li­nen ja so­siaa­li­nen ulot­tu­vuus ja met­sän­omis­ta­jien ääni on jäänyt liian usein pait­sioon

1
Nuorisogallup Pudasjärvellä: Mitä uutisia seuraat ja millä tavoilla?

Nuo­ri­so­gal­lup Pu­das­jär­vel­lä: Mitä uutisia seuraat ja millä ta­voil­la?

Radio Kaleva kuuluu nyt Pudasjärvellä omalla taajuudellaan

Radio Kaleva kuuluu nyt Pu­das­jär­vel­lä omalla taa­juu­del­laan

Uutiset vaikuttavat voimakkaasti ja voivat jopa ahdistaa – ratkaisuna ei ole silmien ummistaminen
Pääkirjoitus

Uutiset vai­kut­ta­vat voi­mak­kaas­ti ja voivat jopa ah­dis­taa – rat­kai­su­na ei ole silmien um­mis­ta­mi­nen

Kansallinen mediatutkimus: Iijokiseutu tavoittaa entistä paremmin, lukijoita 15 000 viikossa

Kan­sal­li­nen me­dia­tut­ki­mus: Ii­jo­ki­seu­tu ta­voit­taa entistä pa­rem­min, lu­ki­joi­ta 15 000 vii­kos­sa

Lehti muuttuu, mutta suosio säilyy – Iijokiseutu tavoittaa lukijat entistä paremmin
Pääkirjoitus

Lehti muut­tuu, mutta suosio säilyy – Ii­jo­ki­seu­tu ta­voit­taa lukijat entistä pa­rem­min

Synkkä uutisvirta voi uuvuttaa ja siksi tarvitsemme toistemme tukea enemmän kuin koskaan
Kolumni

Synkkä uu­tis­vir­ta voi uu­vut­taa ja siksi tar­vit­sem­me tois­tem­me tukea enemmän kuin koskaan

Puolivuotias Radio Kaleva saa eniten palautetta musiikista – päätoimittaja Sini Salmirinne kertoo, että perushittejä ei soiteta:  "Meidän musiikkimme valitaan sydämellä, selkälihaksilla ja vähän lantiolla"

Puo­li­vuo­tias Radio Kaleva saa eniten pa­lau­tet­ta mu­sii­kis­ta – pää­toi­mit­ta­ja Sini Sal­mi­rin­ne kertoo, että pe­rus­hit­te­jä ei soi­te­ta: "Meidän mu­siik­kim­me va­li­taan sy­dä­mel­lä, sel­kä­li­hak­sil­la ja vähän lan­tiol­la"

Sanomalehdet ovat suomalaisten mielestä luotettavin media

Sa­no­ma­leh­det ovat suo­ma­lais­ten mie­les­tä luo­tet­ta­vin media

Dinosaurusten aikaan – Miksei allekirjoittanutta ole enää lehden palstoilla näkynyt?
Kolumni

Di­no­sau­rus­ten aikaan – Miksei al­le­kir­joit­ta­nut­ta ole enää lehden pals­toil­la nä­ky­nyt?

Opastus Iijokiseudun sovelluksen käyttöön

Opastus Ii­jo­ki­seu­dun so­vel­luk­sen käyt­töön

Luotettavaa mediaa tarvitaan
Pääkirjoitus

Luo­tet­ta­vaa mediaa tar­vi­taan

Sananvapaus on huoltovarmuutta – "Vaikka joku mediataho saataisiinkin saunottua valtiojohdon kritiikittömäksi äänitorveksi, toimittajat nousisivat kapinaan."
Kolumni

Sa­nan­va­paus on huol­to­var­muut­ta – "Vaikka joku me­dia­ta­ho saa­tai­siin­kin sau­not­tua val­tio­joh­don kri­tii­kit­tö­mäk­si ää­ni­tor­vek­si, toi­mit­ta­jat nou­si­si­vat ka­pi­naan."