Urheilu: Pu­das­jär­vel­tä ko­toi­sin oleva Henna Van­ha­nen työs­ken­te­lee yöt OYSin päi­vys­tyk­ses­sä ja nukkuu päivät – Neljän lapsen äiti on yli­voi­mai­ses­ti Suomen paras juok­si­ja ikä­luo­kas­saan

Tapahtumat: Van­hus­ten­vii­kol­la iästä tehdään numero – Pu­das­jär­vel­lä on tar­jol­la mo­ni­puo­li­ses­ti oh­jel­maa ja toi­min­taa

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Miten päi­vys­tyk­sen ruuhkat Pu­das­jär­vel­lä vä­he­ni­si­vät?

Ittekseen ihmettelen ja hämmästyksen jaan jälleen kanssanne! Tiedän satavarmasti, etten pähkäile ko. asioiden kanssa yksin.

Mitähän me yhdessä voisimme tehdä, jotta maanantain ruuhkat alueemme päivystyksessä vähenisivät. Entä miten saisimme pari opastaulua paremmin ja selkeämmäksi seiniin, ettei joka toinen etsi huonetta saksaamalla käytävillä?

Tämänkin oman kokemuksen pohjalta kirjoitan. Aamulla jo tuumattiin ajanvarauksessa: ”Nyt on ruuhkaa, kun tämä maanantai tekee sen, koska ei ole viikonloppupäivystystä. Pärjäisitkö huomiseen?”

No en pärjää, jos pärjäisin olisin ollut huomenna yhteydessä vasta.

Asiakkaat eivät saa tarpeellista hoitoa, varsinkaan jos krooninen sairaus pongahtaa räjähdysmäisesti kroppaan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.