Pudasjärven Kokoomuksen kuulumisia – työpaikkojen hankkiminen, työllistymisen tukeminen ja yrittäjyyteen kannustaminen ovat keinoja saada verotuloja kuntaan
Hyvinvointialueen strategia hyväksytty: "Hyvinvointialueella henkilöstöä ei suojaa viiden vuoden irtisanomiskielto, mihin kuntaliitosten yhteydessä on totuttu"
Nostanpa jälleen keskusteluun Pudasjärvelle paljon kaivatun jäähallin: Vaikuttaa siltä, ettei asiaan tarpeeksi paneuduta ja valmiit suunnitelmatkin kadotetaan sinne ö-mappiin
Ajatuksia Raatteen tieltä Libanonin kautta Ukrainaan – "Neuvostoliiton hajottua Ukraina on ollut itsenäinen valtio. Se on pyrkinyt olemaan demokraattinen maa vaihtelevalla menestyksellä"
Kestämättömät kustannukset: "Suomessa vain 10 % tavaraliikenteestä kulkee muutoin kuin kumipyörillä. Tätä taustaa vasten polttoaineen hinnan nousu on hyvää vauhtia halvaannuttamassa yhteiskuntaa"
Pienikin apu on monelle suuri apu – "artikkelin yhteydessä oli kuva Pudasjärven nuorten työpajan Karhupajan muutamia vuosia sitten käynnistetystä oivallisesta ruoka-aputoiminnasta"