Oulun poliisilaitos lakkauttaa kolme poliisiasemaa – Taivalkosken asema yksi lakkautettavista, henkilöstä sijoitetaan myös Pudasjärvelle
Päättäjät pahoittelevat Pudasjärven kaupungin organisaation toimintaa – "Yllätyksemme oli suuri, kun tuli tiedote Lakarin esikoululaisten ja ekaluokkalaisten siirtymisestä Kampukselle"
Lakarilaisten vanhempien tunteet kuumenivat Hirsikampuksen tutustumispäivässä – "Meidän lapset eivät ole tulossa Hirsikampukselle kouluun"
Muutos Pudasjärven keskustan koululaisille: Lakarin koululla ei ensi syksynä järjestetä esiopetusta eikä ensimmäisen luokan opetusta
Pudasjärven kaupunginhallituksen ehdotus yksityisteiden hoidosta on eriarvoistava – Onko meillä luottamusta päättäjiin ja ylempiin virkamiehiin?
Monet kiinteistöt tuottavat Pudasjärven kaupungille tappiota ja siksi niiden ylläpito halutaan lopettaa – Tekninen johtaja: "Tässä tilanteessa ei ole helppoja vaihtoehtoja"