Eduskuntavaalit: En­nak­ko­ää­nes­tyk­sen lop­pu­ki­ri: tiis­tai­na 410 kävi ää­nes­tä­mäs­sä Pu­das­jär­vel­lä – Jo 38,3 pro­sent­tia käyt­tä­nyt ää­nioi­keu­ten­sa, Tai­val­kos­kel­le ää­nes­tä­nyt jo yli 40 pro­sent­tia

Kolumni: Taa­lak­sen vai Ol­li­kai­sen lin­jal­la? – Metsien hii­li­nie­lu­jen ko­ros­tu­mi­nen il­mas­ton­muu­tos­kes­kus­te­lus­sa on suo­ma­lai­nen eri­koi­suus

Eduskuntavaalit: Ii­jo­ki­seu­dun edus­kun­ta­vaa­li­ko­ne avautui – ­Vas­taa ja löydä sinulle sopivin eh­do­kas!

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Olga Oi­nas-Pa­nu­ma: Alue ja juuret tär­kei­tä – ”Tar­vit­sem­me kas­vu­kes­kuk­set, mutta tar­vit­sem­me myös ym­pä­rys­kun­nat.”

Pudasjärvi
Olga Oinas-Panuma pitää tärkeänä juuriaan maaseudulla. Kansanedustajana hänen tavoitteenaan on pyrkiä edistämään koko maakunnan etua.
Olga Oinas-Panuma pitää tärkeänä juuriaan maaseudulla. Kansanedustajana hänen tavoitteenaan on pyrkiä edistämään koko maakunnan etua.
Kuva: Risto Pikkupeura

Vaikka Olga Oinas-Panumalla on vahva sukutausta keskustapuolueeseen, kertoo hän silti tarkkaan harkinneensa mihin poliittisesti kiinnittyy ja tutustuneensa kaikkiin vaihtoehtoihin.

– Keskustan valitsin sen takia, etten tykkää ääripäistä ja muutenkin olen sellainen hyvin sovitteleva ihminen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.