Valmistuneet: Am­mat­ti­op­pi­laat pää­si­vät ke­sä­lo­mal­le – OSAOn Pu­das­jär­ven yk­si­kös­tä val­mis­tu­nut liki 90 opis­ke­li­jaa vuoden aikana, yli 90 pro­sent­tia val­mis­tu­neis­ta työl­lis­ty­nyt

Marjat: Halla uhkaa mar­ja­sa­toa – mus­tik­ka ja hilla kuk­ki­vat jo lu­paa­vas­ti, mar­jan­poi­mi­joi­den vii­su­mei­ta ei ole vielä haettu

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Ra­ken­ta­mat­ta jääneet tuu­li­voi­ma­hank­keet hait­taa­vat uusien syn­ty­mis­tä, sillä tieto pe­ru­mi­sis­ta ei kulje Puo­lus­tus­voi­mil­le – ­Pääe­si­kun­nas­ta: So­dan­ky­lään ei voi enää ra­ken­taa tuu­li­voi­maa ny­kyis­ten lupien puit­teis­sa.

Kuljunniemen tuulipuisto - Suomen Hyötytuuli
Kuva: Vesa Joensuu

Rakentamatta jääneet tuulivoimahankkeet haittaavat uusien tuulivoimahankkeiden syntymistä. Kukaan ei vaan tiedä, että kuinka moni hanke on haudattu pysyvästi ja kuinka moni väliaikaisesti. Tuulivoimayhtiöillä on tuhansien voimaloiden käyttämätön lupareservi.

Kaikille tuulivoimahankkeille vaaditaan Puolustusvoimien kanta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.