Pu­he­lin­hui­jauk­sia il­men­nyt Pu­das­jär­vel­lä ja Koil­lis­maal­la – ra­hal­li­set me­ne­tyk­set pa­him­mil­laan huo­mat­ta­via

Koillismaalla on viime aikoina tehty useita puhelinhuijauksia. Soittaja on esiintynyt pankin tai poliisin edustajana ja onnistunut saamaan uhrinsa pankkitunnukset. Koillismaalla tapauksia on yksittäisiä, ilmi on tullut kymmenkunta.

– Menetykset ovat olleet jopa viisinumeroisia summia, kertoo rikoskomisario Jari Heikkilä.

Tekijöinä voi olla useammat ryhmät joko kotimaasta tai ulkomailta.

– Puhelimitse kerrotaan, että uhrilla on meneillään lainahakemus tai muu syy, joka tulee kiireellisesti hoitaa. Tekijät ovat erittäin vakuuttavan oloisia.

Pankkitili tyhjenee nopeasti, mikäli erehtyy antamaan huijareille pankkiyhteystietonsa.
Pankkitili tyhjenee nopeasti, mikäli erehtyy antamaan huijareille pankkiyhteystietonsa.
Kuva: Pirjo Natunen

Sitten uhri tulee antaneeksi pankkiyhteystietonsa.

– Täytyisi muistaa, ettei pankki tai poliisi koskaan kysy puhelimitse pankkitietoja.

Rikosten selvittely on vaikeaa.

– Rahojen takaisin saanti on epätodennäköistä. Ne ovat menneet ulkomaille, nostettu käteisenä tai siirretty johonkin virtuaalivaluuttaan.

– Jos yhtään epäilyttää, niin puhelu on syytä sulkea ja ottaa yhteyttä oikeasti pankkiin, neuvoo Heikkilä.

Tekijät ovat harjaantuneita ja huijauksia on tehty jo pitkän aikaa.

– Mutta aina joku näyttää näihin haksahtavan. Kaikki eivät kuitenkaan syystä tai toisesta ilmoita tulleensa huijatuksi.

Vaikka joku tekijä saataisiinkin kiinni ja tuomituksi, ei korvauksia kuitenkaan yleensä saada perittyä.

– Syylliset saattavat osoittautua varattomiksi, jolloin tuomittujakin korvauksia ei saada.

Heikkilä varoittaa myös kesälomien myötä yleistyvistä niin sanotuista toimitusjohtaja -huijauksista.

– Kesätyöntekijöiden ollessa paikalla pyydetään maksamaan pikaisesti joku maksu huijareiden pankkitilille.

Komisario Heikkilä muistuttaa, ettei poliisi tai pankki ei koskaan pyydä puhelimitse pankkitietoja.
Komisario Heikkilä muistuttaa, ettei poliisi tai pankki ei koskaan pyydä puhelimitse pankkitietoja.
Kuva: Mikko Halvari
Ilmoita asiavirheestä