Pu­das­jär­ven kau­pun­gin kou­lu­jen hiih­to­ki­sat hiih­det­tiin Ki­pi­näs­sä – katso kaikki tu­lok­set

Hirsikampuksen koululaisten hiihtokilpailu pidettiin jo aiemmin maaliskuussa, sieltä parhaimmat pääsivät Kipinään hiihtämään tällä viikolla. Kipinä kaupunginmestaruuskisojen tulokset ohessa.
Hirsikampuksen koululaisten hiihtokilpailu pidettiin jo aiemmin maaliskuussa, sieltä parhaimmat pääsivät Kipinään hiihtämään tällä viikolla. Kipinä kaupunginmestaruuskisojen tulokset ohessa.
Kuva: Juha Pätsi

Kipinän koululla hiihdettiin tiistaina 21.3.2017 perinteisellä tyylillä ja ratkottiin kaupungin hiihtomestaruudeet. Sarjoja oli vuosina 2008–2002 syntyneille.

Tulokset:

T9 1,0 km: 1) Alahäivälä Silja, Lakari, 0:04:05; 2) Tuomivaara Alisa, Sarakylä, 0:04:08; 3) Leino Sara, Lakari, 0:04:31; 4) Viljamaa Reeta, Lakari, 0:05:08; 5) Majava Emmi, Lakari, 0:05:14; 6) Timonen-Hogli Aiva, Kampus, 0:05:29; 7) Puominen Miila, Kampus, 0:05:31; 8) Tervonen Satu, Hirvaskoski, 0:05:35; 9) Nurmela Tara, Kampus, 0:05:40.

P9 1,0 km: 1) Kaijala Jere, Lakari, 0:04:18; 2) Kettunen Ossi-Matias, Kampus, 0:04:19; 3) Lasanen Tomi, Lakari, 0:04:35; 4) Kosamo Juho, Hirvaskoski, 0:04:44; 5) Puhakka Aukusti, Lakari, 0:04:49; 6) Tuomaala Paavo, Kampus, 0:05:07; 7) Puhakka Martti, Kampus, 0:05:08; 8) Särkelä Jesse, Syöte, 0:05:16; 9) Ojala Taavi, Hirvaskoski, 0:05:20.

T10 1,0 km: 1) Ylikoski Siiri, Kampus, 0:03:45; 2) Majava Emilia, Lakari, 0:03:52; 3) Moilanen Neea, Lakari, 0:04:14; 4) Mattila Maaria, Kampus, 0:04:17; 5) Riepula Emma, Kipinä, 0:04:22; 6) Särkelä Katariina, Syöte, 0:04:29; 7) Kummala Hannele, Sarakylä, 0:04:35; 8) Eskola Iida, Lakari, 0:04:55; 9) Linnanmäki Kiia, Kampus, 0:04:57; 10) Kipinä Aada, Lakari, 0:05:28

P10 1,0 km: 1)Parkkila Jaakko, Lakari, 0:03:21; 2) Vengasaho Sakari, Kampus, 0:03:27; 3) Tervonen Antton, Hirvaskoski, 0:03:38; 4) Luokkanen Samuli, Kampus, 0:03:55; 5) Luokkanen Taneli, Kampus, 0:04:03; 6) Holmi Konsta, Kipinä, 0:04:03; 7) Ervasti Lenna, Hirvaskoski, 0:04:04; 8) Viljamaa Aukusti, Lakari, 0:04:38; 9) Alatalo Paavo, Lakari, 0:04:43; 10) Kabinga Barwani ”Pekos”, Kampus, 0:04:57; 11) Pesälä Jarkko, Lakari, 0:06:03.

T11 1,0 km: 1) Nurmela Thelise, Sarakylä, 0:03:34; 2) Kokko Ronja, Lakari, 0:03:38; 3) Juurikka Lotta, Lakari, 0:04:00; 4) Taipale Elina, Kampus, 0:04:01; 5) Illikainen Iina, Lakari, 0:04:08; 6) Silja Tervonen, Hirvaskoski, 0:04:13; 7) Sarajärvi Emilia, Sarakylä, 0:04:15; 8) Taipale Ella, Kampus, 0:04:26; 9) Kärki Neea, Kampus, 0:04:33.

P11 1,0 km: 1) Kaarlo Hirvasniemi, Kampus, 0:03:42; 2) Ekdahl Arttu, Lakari, 0:03:49; 3) Timonen Elias, Kipinä, 0:03:50; 4) Liikanen Joona, Lakari, 0:03:53; 5) Mattila Jeremias, Kampus, 0:04:01; 6) Takarautio Miska, Kipinä, 0:04:23; 7) Särkelä Ville, Sarakylä, 0:04:49; 8) Niskasaari Ossi, Kampus, 0:04:58

T12 2,0 km: 1) Parkkila Essi, Lakari, 0:11:04; 2) Ylikoski Kerttu, Kampus, 0:14:06; 3) Mattila Roosamari, Kampus, 0:17:26; 4) Laakkonen Sanna, Lakari, 0:19:02.

P12 2,0 km: 1) Korteniemi Topias, Kampus, 0:12:34; 2) Kärki Aleksi, Kampus, 0:12:35; 3) Vengasaho Juhana, Kampus, 0:13:18; 4) Väisänen Atte, Kampus, 0:13:36; 5) Ylitalo Henry, Hirvaskoski, 0:13:39; 6) Tervonen Aleksi, Hirvaskoski, 0:14:29; 7) Jere Nurmela, Sarakylä, 0:14:37; 8) Liikanen Pauli, Lakari, 0:14:57; 9) Tervonen Mika, Hirvaskoski, 0:15:13; 10) Ekdahl Ossi, Kipinä, 0:15:44; 11) Riekki Eetu, Lakari, 0:16:16.

T13 2,0 km: 1) Salmela Johanna, Lakari, 0:13:21; 2) Riekki Tilda, Kampus, 0:13:28; 3) Juurikka Jonna, Hirvaskoski, 0:13:51; 4) Hallikainen Venla, Lakari, 0:14:19; 5) Harju Nea, Lakari, 0:14:28; 6) Isomaa Laura, Kampus, 0:15:21; 7) Juurikka Milla, Lakari, 0:15:33; 8) Luokkanen Alisa, Sarakylä, 0:15:49; 9) Manninen Janette, Sarakylä, 0:15:57; 10) Hirvasniemi Jenni, Kampus, 0:16:12; 11) Jurmu Meeri, Kipinä, 0:16:14.

P13 2,0 km: 1) Outila Santtu, Lakari, 0:10:36; 2) Ervasti Niila, Hirvaskoski, 0:13:00; 3) Salmela Ville-Veikko, Lakari, 0:13:22; 4) Sääskilahti Joona, Kipinä, 0:13:45; 5) Tuohimaa Eetu, Lakari, 0:14:08; 6) Illikainen Ville, Sarakylä, 0:14:11; 7) Kummala Samuel, Sarakylä, 0:14:17; 8) Holmi Henrik, Kipinä, 0:14:27; 9) Luokkanen Oskari, Kampus, 0:14:33; 10) Vääräniemi Lauri, Hirvaskoski, 0:14:37; 11) Riekki Otto, Lakari, 0:15:47; 12) Niskasaari Miikka, Kampus, 0:15:52; 13) Hiltula Tomi, Kampus, 0:16:59; 14) Sarajärvi Tuomas, Sarakylä, 0:17:08; 15) Peltoniemi Jere, Syöte, 0:17:24; 16) Vääräniemi Janne, Hirvaskoski, 0:19:44.

P14 2,0 km: 1) Antti-Jussi Raappana, Kampus, 0:10:12; 2) Juuso Hirvasniemi, Kampus, 0:13:03.