Suomessa on todettu viikonlopun aikana 23325 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella on todettu yhteensä 1168 uutta tartuntaa.
Pohjois-Pohjanmaan tartunnoista 894 on todettu Oulussa. Tartunnoista kolme on kirjattu Pudasjärvelle. Taivalkoskella ei ole todettu uusia koronatartuntoja.
Koronaviruksen vuoksi sairaalahoitoon joutuneiden potilaiden määrä on noussut 25:een Oulun yliopistollisessa sairaalassa, selviää sairaanhoitopiirin ylläpitämältä Oyskorona-sivustolta. Perjantaina 7. tammikuuta OYSissa hoidossa oli 17 koronapotilasta.
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella 82,2 prosenttia yli 12-vuotiaasta väestöstä on saanut kaksi rokotusannosta koronavirusta vastaan.
Tartuntoja on kirjattu Pohjois-Pohjanmaan kunnissa seuraavasti:
- Alavieska 2
- Haapajärvi 3
- Haapavesi 5
- Ii 3
- Kalajoki 19
- Kempele 46
- Kuusamo 26
- Kärsämäki 1
- Liminka 13
- Merijärvi 3
- Muhos 3
- Nivala 10
- Oulu 894
- Oulainen 12
- Pudasjärvi 3
- Pyhäjoki 1
- Pyhäjärvi 5
- Raahe 70
- Sievi 4
- Siikajoki 12
- Siikalatva 3
- Tyrnävä 9
- Utajärvi 4
- Vaala 1
- Ylivieska 17
Taivalkosken kokonaistartuntamäärä laski THL:n tilastoissa maanantaina 10. tammikuuta yhdellä tapauksella.