Urheilu: Pu­das­jär­vel­tä ko­toi­sin oleva Henna Van­ha­nen työs­ken­te­lee yöt OYSin päi­vys­tyk­ses­sä ja nukkuu päivät – Neljän lapsen äiti on yli­voi­mai­ses­ti Suomen paras juok­si­ja ikä­luo­kas­saan

Tapahtumat: Van­hus­ten­vii­kol­la iästä tehdään numero – Pu­das­jär­vel­lä on tar­jol­la mo­ni­puo­li­ses­ti oh­jel­maa ja toi­min­taa

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Lu­mi­py­ry lai­me­nee lauan­tain myötä – ­maa­nan­tail­le vielä hieman lu­mi­sa­det­ta ja pak­ka­nen pysyy mal­til­li­se­na

Pudasjärvi

Perjantaina alkanut lumimyräkkä ei ole nopea vieras Oulun seudulla. Lumisadealue viipyy Pohjois-Pohjanmaan päällä ainakin puoleen päivään saakka lauantaina. Pudasjärvelle on annettu huonon  kelin rajoitus lauantaille. iltapäivään kello 18 mennessä lumisateen odotetaan kuitenkin lakkaavan.

Lauantai-iltana ja sunnuntai pitäisi Pudasjärvellä olla pilvistä ja pakkasta noin -6 asteen verran. Maanantaina olisi Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan odotettavissa aamulla vielä heikkoa lumisadetta.

Ilmatieteen laitoksen lauantaisen ennusteen mukaan: Suomessa oleva lumisadealue liikkuu hitaasti itään. Lumisade on paikoin runsasta ja ajokeli on laajalti erittäin huono. Lounaassa sade voi tulla osin räntänä tai vetenä.

– On erittäin huono yhdistelmä ajokelin kannalta, että sataa pakkaslunta ja tuulee kovasti. Näkyvyys on nyt todella kehno, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Iiris Viljamaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.