Tämä uudistus on tehty mm. siksi, että alati kasvavien sote-kulujen kasvua saataisiin hillittyä!
On puhuttu ennaltaehkäisevistä toimista, jotta mm. erikoisairaanhoidon nopeasti kasvavat kustannukset saataisiin pysäytettyä ja mm. mielenterveyspalveluiden lisätarpeita ja sitä kautta kuluja saataisiin hillittyä.
Yksi tärkeä asia on lapsiperheiden auttaminen varhaisessa vaiheessa niin, että vanhemmat ja lapset selviät tämän kovan ja uuvuttavan ajan keskellä. Kodinhoitaja ”Eeva” olisi odotettu vieras lapsiperheissä. Eevan kanssa voisi leipoa, tehdä ruokaa, pelata lautapelejä, keskustella arjesta ja elämän menosta jne. Uskoisin että tämä jos mikä ennaltaehkäisi vanhempien uupumista, lasten ja nuorten pahoinvointia, mielenterveyspalveluiden lisääntyvää tarvetta jne. Eeva voisi tulla vaikka joka toinen viikko puoleksi päiväksi äidin tai isän kaveriksi.
Tämä asia on sellainen, josta paljon puhutaan mutta toimia sen eteen ei ole kuitenkaan riittävästi tehty. Tässä palvelujen tuottajana olisi oivana apuna kolmassektori sekä yksityissektori. Toivon, että hyvinvointialueilla tartutaan nyt näihin ”perinteisiin” hoitokeinoihin ja tuodaan palvelut todella – lähelle ihmistä!
Satsaamalla siis lapsiperheiden hyvinvointiin - kotiapuun, teemme valtavan arvokkaan ja kauaskantoisen teon, jolla ennaltaehkäisemme sairastumisia/pahoinvointia ja ennen kaikkea, kaiken hyvän ohessa säästämme yhteiskunnan muutoinkin kasvavia kuluja.
Tästäkin asiasta päätetään uusilla hyvinvointialueilla!