Huhtikuun kuntavaaleja kohti astellaan koronatilanteen takia erikoisissa olosuhteissa. Pudasjärvelläkin puolueet ovat aktivoitumassa ja kokoamassa rivejään.
Iijokiseudun selvityksen mukaan ehdokasasettelussa on jo päästy liikkeelle, mutta listoilla on vielä runsaasti tilaa. Nyt on siis oikea aika harkita ja tehdä päätöksiä siitä, voisiko juuri sinulla olla annettavaa kunnalliseen päätöksentekoon. Pian valittavat valtuutetut pääsevät päättämään meitä jokaista kuntalaista koskevista asioista.
Todennäköisesti listoilla nähdään vanhoja tuttuja nimiä mutta myös uusia. Toivottavasti ehdolle lähtee mahdollisimman monipuolinen joukko pudasjärveläisiä – oma paikkansa on eri-ikäisillä, eri taustaisilla ja eri puolilla kuntaa asuvilla ehdokkailla.