
Kinkkutemppu-kampanja muistuttaa tänäkin jouluna, että paistinrasva ei kuulu viemäriin. Kampanja kerää kotitalouksien rasvajätettä, jota hyödynnetään uusiutuvan dieselin valmistuksessa.
Viime vuonna Kinkkutemppu onnistui tiedotteen mukaan keräämään 55,5 tonnia rasvajätettä suomalaisten kotitalouksien voimin. Tänä jouluna kampanja innostaa jälleen suomalaisia kiertotaloustekoon. Käsitellystä rasvasta tehdään nimittäin Nesteen uusiutuvaa dieseliä. Yhden kinkun rasvamäärästä valmistetulla dieselillä voi huristella henkilöautolla jopa kolme kilometriä.
Paistinrasva tulee tuoda keräyspisteeseen kartonkipakkauksessa, kuten tyhjässä maitotölkissä. Lasi- tai metallipurkeissa rasvaa ei voi kierrättää. Kinkun paistinrasvan lisäksi kierrätykseen kelpaavat myös esimerkiksi kalkkunan, kalan tai seitanin paistinrasvat.
Kinkkutemppu toteutetaan eri puolilla Suomea K-ryhmän ja 13 muun toimijan voittoa tavoittelemattomana yhteishankkeena. Pudasjärvellä Kinkkutempun rasvakeräykseen voi osallistua K-Supermarketissa. Paistinrasvojen palautusaika jatkuu 8.1.2023 asti, ja keräysastia löytyy tänä vuonna marketin etuovien läheisyydestä.
– Kinkkutempulla tuomme kiertotaloutta lähemmäksi asiakkaidemme arkea ja havainnollistamme, kuinka yllättäviäkin raaka-aineita voidaan kierrättämällä hyödyntää uudelleen, sanoo kauppias Tommi Niskanen tiedotteessa.