Kevään yhteishakua varten on Pudasjärvellä kehitelty vauhdilla ajatusta mahdollistaa lentolupakirjan hankkiminen lukio-opintojen yhteydessä. Sen verran ilmaa on ajatuksen siipien alle saatu, että koulutus on toteutumassa jo ensi lukuvuonna.
Rehtori Mikko Lumme tunnustaa olevansa idean takana. Se tuli hänelle viime kesänä, kun hän tutusteli pitäjään. Lentokentällä käydessä Lumme kertoi ihmetelleensä sitä, miten paljon siellä oli harrastelentäjiä eri puolilta Suomea.
– Enhän minä ollut tiennyt, että tämä Pudasjärvi on harrasteilmailuun niin mainio paikka ennen kuin siellä olleet kertoivat. Siitä lähdin ideaa kypsyttelemään.
Yhteistyökumppaneita hankkeeseen löytyy Pudasjärveltäkin. Ultrakevyen koneen lentämiseen tarvittava lupakirjakoulutus hoituu paikallisen ilmailukerhon opein.
Toinen mahdollisuus opiskelijoille, joita otetaan ilmailulukioon alkuun viisi, on hankkia purjelentolupakirja. Pohjois-Suomesta löytyy kouluttajia siihen. Lennot pystytään tietenkin järjestämään Pudasjärven ilmailukeskuksesta.
Ainakin purjelentotunnit pitää opiskelijan pystyä keräämään kesän aikana, ilmassa pysyminen kun vaatii nousevia ilmavirtauksia.
Teoriaopetus järjestetään yhdessä Suomen ilmailuopiston kanssa monimuoto-opetuksena, Lumme suunnittelee. Opiskelijalle opetus on edullista, hän joutuu maksamaan vain viranomaisten vaatimat luvat ja lääkärinlausunnot omasta pussistaan.
Rehtori Mikko Lumme kertoo omalta ilmailutaustaltaan löytyvän nuoruuden innostus lentokoneiden pienoismallien tekoon. Eiköhän sitä pidä itsekin alkaa perehtyä lajiin, jos vaikka lupakirjan verran, hän suunnittelee.