Joko luit: Pu­das­jär­ven kau­pun­gin­joh­ta­ja Tomi Timonen mil­joo­na­luo­kan sääs­töis­tä: "Nä­ky­mät ovat muut­tu­neet no­peas­ti huo­nom­paan suun­taan"

Katso kuvat: Pe­rin­tei­nen jou­lun­avaus Pu­das­jär­ven torilla valaisi pimeän illan joulun värein – katso ku­va­gal­le­ria

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Yh­tei­sö­avus­tuk­siin muutos: käy­tet­tä­vä vuoden aikana

Pudasjärvi

Kaupungin jakamiin yhteisöavustuksiin on tulossa muutos, kertoi yhteisövaliokunnan puheenjohtaja Jorma Kouva (kesk) kaupunginvaltuuston kokouksen yhteydessä.

– Yhteisölliset avustukset eli kehittämis- ja toimintatuet on jatkossa käytettävä vuoden aikana, ellei niitä käytetä, on ne palautettava kaupungille.

Avustuksia toivotaan suunnattavan nyt asukas - ja kylätoiminnan kehittämiseen ja erityisesti varautumis- ja turvallisuushankkeisiin.

– Selvittelemme myös onko kylätaloille saatavilla jotakin yhteistä avustusta esimerkiksi Leaderin kautta.

Osallistuvaan budjetointiin liittyvä ideointikilpailu järjestetään taas ensi keväänä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.