Kaupungin uusin suurhanke, Kurenalan koulun tontille rakennettavaksi suunniteltu Hyvän olon keskus, oli kaupunginhallituksen käsiteltävänä eilen rahoituksen osalta.
Elinkaarimallilla tehtävän keskuksen rahoitus on kilpailutettu. Kaupungille tuli siinä asiantuntija-apua Ramboll Oy:ltä ja Inspira Oy:ltä. Kolmesta saadusta tarjouksesta edullisimmaksi on katsottu Kuntarahoitus Oyj:n antama.
Kaupunginhallitus päätti, että kaupunginjohtaja saa valtuudet aloittaa lopulliset neuvottelut Kuntarahoituksen kanssa. Summat pysyvät salaisuuksina kunnes kaupunginvaltuusto aikoinaan tekee ja saa lainvoimaiseksi päätöksen allekirjoitusvaltuuksista.
Leasinrahoitus on kilpailutettu 20 vuoden ajaksi, joksi kaupunki rakennuksen vuokraisi. Kaupungilla on käsittelyyn tulevan päätösesityksen mukaan myös oikeus olla hyväksymättä rahoitustarjousta.
Alustavan aikataulun mukaan voitaisiin sopimus kaupungin, rahoittajan ja Hyvän olon keskuksen tulevan palveluntuottajan kesken tehdä ensi vuoden huhtikuussa.
Rakentamaan päästäisiin mahdollisesti kesäkuussa, valmista tulisi kahdessa vuodessa.
Suunnitelman mukaan myöhemmin valittava yksityinen palveluntuottaja vastaisi keskuksen, jonka kerrosala olisi noin 10 000 neliömetriä, suunnittelusta, rakentamisesta, käytettävyydestä ja olosuhteista.
Ainakin joitain ylläpito- ja käyttäjäpalveluita oltaisiin myös sisällyttämässä sopimukseen.
Hyvän olon keskukseen olisi tulossa terveysasema, avohoitotilat, hammashoitola, sosiaalitoimiston tilat sekä kirjasto, nuorisotilat ja keilahalli.