Kuntatalous: Pu­das­jär­vel­lä ta­lout­ta so­peu­te­taan mil­joo­nil­la ta­voit­tee­na pal­ve­lui­den ja it­se­näi­syy­den säi­lyt­tä­mi­nen – kun­ta­lii­ton pää­eko­no­mis­ti puhuu jo kun­ta­lii­tok­sis­ta

Viheralueet: Luvassa muu­ta­kin kuin nur­mi­kon­leik­kuu­ta Pu­das­jär­ven vi­her­alueil­la – skeit­ti­puis­ton ra­ken­ta­mi­nen mukana vii­si­vuo­tis­suun­ni­tel­mas­sa

Mainos: Syksyn supertarjouksena Iijokiseutu Digi 6 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Pääkirjoitus
Tilaajille

Rat­tuut­taa saa edel­leen, mutta pyyh­käi­sy ruu­dul­la­kin on­nis­tuu – Ii­jo­ki­seu­dun tait­ta­mi­nen uu­dis­tui

Päätoimittajalta

Juttelin eräänä päivänä Iijokiseudun tilaajan kanssa. Hän oli siirtynyt lukemaan Iijokiseutua pitkälti verkosta älypuhelimella, mutta paperinenkin lehti saapui postilaatikkoon kerran viikossa. Painetulla sanomalehdellä on tarvetta ja kysyntää, vaikka digitilausten määrä kasvaa koko ajan ja yhä useampi alkaa seurata paikallista uutisvirtaa Iijokiseudun verkossa.

Kuulin samaisessa juttutuokiossa, että tilaajan perheessä oli vannoutuneita paperisen lehden ystäviä. Yhtenä perusteluna oli se, että "sitä on niin mukava rattuuttaa". Ajatus rapisevasta lehdestä, jonka sivuja saa konkreettisesti käännellä, tuo arkeen monen kaipaamaa vaihtelua älypuhelimen tuijottamisen sijaan. Iijokiseutua saa varmasti rattuuttaa edelleen, mutta pyyhkäisy ruudullakin onnistuu.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.