Pu­das­jär­ven val­tuus­to nuijii bud­je­tin – suora verk­ko­lä­he­tys kello 16 alkaen

Pudasjärven kaupunginvaltuusto päättää keskiviikkona kaupungin ensi vuoden talousarviosta ja -suunnitelmasta vuosille 2023 ja 2024.

Kaupunki lähettää kello 16 alkavan kokouksen suorana verkkolähetyksenä. Voit seurata sitä Pudasjärven kaupungin YouTube-kanavalla tai alla olevasta upotuksesta.


Aiemmin kaupunginhallitus päätti esittää valtuustolle, että kaupunginjohtajan esitys hyväksyttäisiin liki muutoksitta.

Talousarvion loppusummaksi on tulossa 82 miljoonaa euroa, ja siitä sorvataan reilut kaksi miljoonaa euroa ylijäämäistä.

Taloutta rasittavat merkittävästi kiinteistöjen alaskirjaustarpeet. Valtuuston käsittelee keskiviikkona myös kiinteistöohjelman päivitystä vuosille 2021–2025.

Siinä keskitytään nimenomaan alaskirjaamaan käyttämättömiä ja tarpeettomia kiinteistöjä. Alaskirjaustarve on ohjelmakaudella noin 8,2 miljoonaa euroa.

Rakennuksia ei ole kuitenkaan tarkoitus purkaa ohjelmakaudella, ellei yksittäiselle alueelle ilmene äkillistä käyttötarvetta.

Kiinteistöjä saatetaan myös myydä, ja omistuksia siirtää kaupungin vuokrataloyhtiö Pudasjärven Vuokratalot Oy:lle.

Valtuusto on määrä päättää kokouksessaan myös siitä, myönnetäänkö Haukiojan yksityistien perusparannushankkeen suunnittelukustannuksiin haettu 5 000 euron avustus. Hanke koskee noin 400 metrin tieosuutta Haukiojan sillan ympäristössä. Tietä on tarkoitus muun muassa korottaa ja kehittää sen vesienhallintaa.

Muina asioina valtuuston käsittelyssä ovat muun muassa asemakaavamuutos Kurenalan pohjoisosassa, hyvinvointi- ja sivistystoimen toiminta-alueen lisämääräraha kuluvalle vuodelle, Oulunkaaren järjestämissopimus ja ilmoitus tehdyistä sidonnaisuusilmoituksista.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä