Vastikään tehty kuntalaiskysely Pudasjärven kaupungista osoittaa, että kuntalaisten mielestä Pudasjärvi on ”ihan hyvä paikka asua ja elää”. Vastauksissa kaupunkia ei juuri hehkuteta parhaana mahdollisena, mutta ei toisaalta vaivuta apatiaankaan.
Kaupungin kotisivuilla toteutettuun kyselyyn vastasi 294 henkeä. Otanta reilun 8 200 asukkaan määrästä ei siis ole suuri, mutta suuntaa vastaukset toki antavat.
Mielipiteiden selvä suunta on se, että työpaikkoja pitäisi olla enemmän, yleisilmettä olisi syytä kohentaa ja palveluitakin haluttaisiin paremmiksi. Huolestuttavaa on väestön tasainen väheneminen ja vanheneminen.
Kenen tehtävä tämä kaikki sitten on? Se on meidän yhteinen tehtävämme, sillä me pyöritämme rattaiden liikettä joka päivä.
Oman osansa tekevät kaupungin päättäjät ja virkamiehet linjauksineen sekä yrittäjät palveluineen ja tuotteineen.Ennen kaikkea meidän on myös itse huolehdittava omasta viihtyvyydestämme ja hyvinvoinnistamme.
Jokaisen on syytä joskus pohtia, miksi haluaa asua Pudasjärvellä ja mikä tekee siitä mieluisan asuinpaikan.
Jos parannettavaa löytyy, pitää kysyä, voinko minä itse tehdä asialle jotain.