Iijoen vesistössä ainakin Livojoella näyttää voimayhtiölle velvoitteena määrätyn taimenen istutus olevan kunnon kalastajien kannalta turhaa puuhaa, puhisee Sarajärven osakaskunnan puheenjohtaja Kari Pitkänen.
Istutuksia on tehty kymmeniä vuosia, mutta onkohan tuolta yhtään mitan täyttävää taimenta saatu, mies epäilee. Syykin löytyy, taimenenpennut pyydetään pois alamittaisina.
Sarajärven osakaskunnan osuudelle Livojokea istutetaan velvoitteen mukaan vuosittain 150 kappaletta reilun 30 sentin mittaista taimenenalkua. Harria jokeen lasketaan 1000-1500 kappaletta noin kymmensenttisinä.
– Kun tieto taimenenistutuksista leviää, on jokivarressa väkeä. Tonkoja kuulemma pyytävät. Ennen ei ole ollut syönnillään, mutta kyllä silloin kalapussit täyttyvät.
Pyydettävän taimenen pyyntimitta joessa on 50 senttiä jos sen rasvaevä on leikattu. Rasvaevällisen taimenen pitää olla vähintään 60-senttinen.
Pitkäsen tietämän mukaan samaa luvatonta kalastusta harrastetaan muuallakin Livojokivarressa. Valvonta on nykyään hankalaa. Kalastuksenvalvojan korttia varten pitää käydä kurssi, joka tulee kalliiksi jo matkojen takia.
Metsähallituksen erävalvoja Jani Suua sanoo omien valtuuksiensa Livojoella riittävän vain yläosan valtionmaille. Täksikin kesäksi on Metsähallitukseen Taivalkosken ja Pudasjärven vesiä valvomaan kuitenkin palkattu kaksi tilapäistä valvojaa.
Heillä on mahdollisuus valvoa myös yksityisten vesialueita, Suua tietää. Iijoen kalastusalue on ostanut Metsähallitukselta valvonta-aikaa, jota käytetään osakaskuntien alueilla tehtävään valvontaan.
Tänä vuonna valvojat ovat aloittaneet työn kesäkuun alussa. Työsopimuksensa loppuvaiheessa he valvovat metsästystä. Ainakin Taivalkosken riistanhoitoyhdistys on ostanut valvonta-aikaa syksyn jahtikaudelle.
Suua tietää kalastuksenvalvojia tänäkin keväänä koulutetun. Homma on ely-keskuksen alaista. Kurssi kestää pitkän päivän, sen päälle on tentti, joka pitää hyväksytysti selvittää.
Metsähallituksen erätarkastaja Jani Suua valvoo siis työnsä puolesta vain Metsähallituksen kalavesiä. Kiista taimenen ja tongon määrittelystä on hänellekin tuttua.
Valvojan määritelmä luvattomalle taimenpyynnille on selvä. Jos kartassa on virtavedellä nimessään määritelmänä joki, hän soveltaa valvontaan taimenen pyyntimittaa, joka on 60 senttimetriä.
Suua tietää jokeen päästettävien istukastaimenten nousevan pienempiinkin vesiin.Pienemmässä virrassa, ylihypättävässä tai nimeltään oja tai puro, sovelletaan tongon, tammukaksi ja purotaimeneksikin kutsutun mittoja.
Varmasti pyyntikokoista kalaa laskettiin Sarajärven osakaskunnan osuudelle Livojokeen alkuviikolla. Taivalkoskelta, Kalankasvatus Vääräniemen Koivukosken laitokselta niitä kuskasi Ilkka Atsinki.
Osakaskunta on määrännyt reilun viikon rauhoituksen jokiosuudelle, mutta Kari Pitkänen pelkää virvelöijiä ilmaantuvat siitä huolimatta jokitörmille.
Sekin puheenjohtajaa ja muita puuhamiehiä harmittaa, kun lupakauppa ei käy kunnolla. Kylällä tiedetään porukoita, jotka vähät välittävät luvista sun muista kalastusta koskevista määräyksistä, Pitkänen tietää.
– Kumma on, kun varmimmat kalapaikat, kylän järvet, eivät kiinnosta. Sinne ei tarvitse kuin valtion kalastuskortti hankkia niin pääsee virvelöimään minkä hartiat kestää.
Uutta viritelmää kalavesien valvontaan on kuitenkin tulossa, Kari Pitkänen vihjaa.