Ukkonen sai aikaan tuhoa – mökki paloi Ypyk­kä­jär­vel­lä

Pelastuslaitoksella riitti tehtäviä kuluvan viikon tiistaina ukkosen takia. Samoihin aikoihin Ala-Livolla syttyneen varastopalon kanssa tuli hälytys Aitto-ojantieltä.

Naapurit olivat havainneet mökin olevan tulessa. Sen verran pitkälle oli noin 30-neliöisen rakennuksen palo ehtinyt pelastuslaitoksen työn alkaessa, että mökki tuhoutui kokonaan.

Paikalla selvisi, että rajun ukkosen seurausta oli tämäkin palo. Salama oli iskenyt kuuseen vajaan kymmenen metrin päässä ja edennyt rakennukseen sytyttäen sen. Omistaja sai tiedon tapahtuneesta pelastuslaitoksen puhelusta.

Paikalla oli kolme pelastuslaitoksen yksikköä Pudasjärveltä ja yksi Yli-Iistä. Kuusamosta tilanteeseen hälytetty johtoauto saattoi palata takaisin palopaikalla käymättä tilanteen selvittyä.

Ilmoita asiavirheestä