044 737 0399
Voit lähettää numeroon teksti- ja kuvaviestejä, nyt myös WhatsAppilla julkaistavaksi. Lähetyksessä täytyy näkyä lähettäjän numero. Jos liittymä on salainen, on oma nimi ja osoite liitettävä mukaan. Toimitus voi muokata viestejä.
Syötekylässä Näköalatiellä on olemassa nopeusrajoitus. Mopo/moottoripyörällä ajavat pojat eivät näköjään tätä tiedä. Kaasupohjassa ajetaan tuhatta ja sataa. Poliisit tulkaapa pitämään ratsia tännepäin.
Uutisoitiin 21.10.2014 Pudasjärviset riisuutuivat katujen varsille: Kahdeksan taulun Aikalaiset-teos on osa Pohjois-Pohjanmaan Kulttuurirahaston Pohjavirta-hanketta. Taulut pysyvät Pudasjärven katukuvassa puoli vuotta. Aki Roukala on kuvannut kaupungin katujen varsille pystyttämiin valotauluihin pudasjärveläisiä ihmisiä alusvaatteisillaan. Nyt on vuosi 2026 eli eiköhän nämä kalsaritaulut ole olleet kaikkien nähtävillä tarpeeksi kauan. Turistit ja paikalliset ovat ne jo varmasti nähneet. Toivoisin tilalle jotain maisemamaalauksia: Syötteeltä, Iijoelta, ruskakuvia, revontulia yms. Eikö olisi jo aika vaihtaa/poistaa kuvat Nimimerkki: Northern lights
Älä vie minulta maata, älä kotia, älä metsää, jossa kuljen. Tahdon tehdä työtä omilla käsilläni, omassa metsässäni, kuulla puiden huminan ja nähdä vuodenaikojen vaihtuvan. En pyydä paljon, vain palan maata, jonka saan tuntea omakseni, kodin, jossa saan elää, ja rauhan tehdä työni. Älä vie minulta sitä, mikä pitää minut tässä maailmassa.
Olin Jyrkällä töissä joskus 80-luvun puolivälissä juhannuksena. Girlschool bändi aloitti keikan ja heillä oli ilmeisesti niin kovat laitteet että sulakkeita paloi. Lippukopista meni valot, eikä pystynyt myymään lippuja. Jonoa oli kymmeniä metrejä ja kaikilla oli kiire päästä sisälle. Yritettiin pidätellä väkijoukkoa, etteivät kävelisi suoraan sisälle ilman lippua. Onneksi sähköt saatiin pian takaisin ja liput sisään pyrkijöille.
Suomen päättäjät tekee koko ajan suuria peruuttamattomia virheitä. Elintärkeät toiminnot maamme kannalta annetaan täysin vieraisiin käsiin. Olipa hallituksessa ketkä tahansa niin Suomen "valtion" omaisuutta lahjoitetaan pilkkahinnalla ulkolaisille. Sähkön kantaverkot tulee yksiselitteisesti 100% ottaa valtion haltuun.
Topitoria kaivataan. Vieläkin harmittaa suuresti, että kaupunki nosti Topitorin vuokrahintaa, että joutuivat lopettamaan sen vuoksi.
Minun mielestäni kiertoliittymiin ei tulisi laittaa mitään näköesteitä!
Onko S-marketin parkkialueelta tulossa uusi tori Pudasjärvelle, ainakin siltä näyttää. Olipa yksi kauppias pistänyt kojun marketin ovenpieleen. Siinä huuteli sisään kulkijoille, että olis sitä kun tätä. Onkohan Arinan johdon hyväksymässä? Kyselee omistajajäsen