Esitämme, että Ranuan kunnanvaltuusto hylkää helsinkiläisen UBRE Wind Bravo Ky:n tuulivoiman kaavoitusesityksen Haarahiltusen tilalla Ranuan ja Pudasjärven raja-alueella. Kaavoitushakemus on epämääräinen sekä sisällön että tilan omistuksen suhteen. Vallitsevat olosuhteet ovat kaavan hakijalle ilmeisen vieraita.
Alkuaan oli hakijalla kaavoitushakemuksessaan mukana myös Metsähallitus, mutta ei tämänhetkisessä hakemuksessa. Metsähallitus on sähköpostitse vahvistanut, että sillä ei ole mitään suunnitelmia Haarahiltusen tilan yhteyteen.
Suunnitelmasta ei käy lainkaan ilmi mihin sata metriä leveä johtolinja rakennettaisiin. Hakija on ilmoittanut, että suunnitelma tarkentuu hankkeen edetessä. Kaavoitushakemus on kuitenkin niin puutteellinen, että jo se on este kaava-aloitteen hyväksymiselle.
Hankealueen eli Haarahiltusen tilan omistajana pitäisi United Bankers Oyj:n mukaan olla saksalainen omaisuudenhoitoyhtiö. Kiinteistörekisteriotteen mukaan omistaja ei ole vaihtunut, vaan on edelleen United Bankersin omistama UB Nordic Forest Fund II Ky.
United Bankersin omistama UBRE Wind Bravo Ky ilmoittaa kaavoitushakemuksessaan, että se tarjoaa alueen kaikille maanomistajille maanvuokrasopimusta. ”Kaikki maanomistajat” -ilmaus tarkoittaa tässä yhteydessä yhtä maanomistajaa, eli United Bankersia itseään. Sikäli kuin saksalainen yhtiö tulee alueen omistajaksi, sen saamat vuokratulot tuulimyllyistä eivät ole suomalaisen verotuksen piirissä. Yksikään paikallinen maanomistaja ei saa tässä hankkeessa vuokratuloa tuulivoimaloista.
Asukkaina olemme joutuneet sivusta seuraamaan hankkeen etenemistä kuntaorganisaatiossa ja järjestämään itse kokoontumisia, joissa tuulivoimahanketta on käsitelty. Suunniteltu kaava-alue sijaitsee Ranuan kunnassa mutta vaikutusalue jakaantuu Ranuan ja Pudasjärven kuntiin.
Kunnanvaltuutettujen on asukkaiden edustajana otettava vaikutusalueen asukkaiden ja tahojen mielipiteet huomioon sellaisella vakavuudella, että se täyttää kunnallisen demokratian tunnusmerkit. Ranuan kunnanvaltuusto vastaa tältä osin myös pudasjärveläisten asukkaiden perusteltujen etujen huomioon ottamisesta.
Alueen tuulivoimakaavalle on oltava muutkin perusteet kuin kunnalle luvassa olevat kiinteistöverotulot. Helsinkiläisen yhtiön ja saksalaisen maanomistajan (tällä hetkellä varmistumattoman) aie niin sanotun vihreän siirtymän edistämisestä harvaan asutun ja erämaisen alueen kustannuksella ei palvele alueen asukkaita, mökkiläisiä tai luontoa eläimistöineen millään tavoin. Kysymys on lähinnä ekokolonialismista – hyödyt etelään ja Eurooppaan, haitat paikallisille.
Tuulivoiman kansalaistilaisuus Telkkälänkylän Myllypirtillä 2.6.2024