Pu­das­jär­ven Ur­hei­li­joi­den pu­heen­joh­ta­ja vaih­tu­mas­sa – Seppo Sam­mel­vuo ei ole käy­tet­tä­vis­sä teh­tä­vään ny­kyi­sen kauden jälkeen

Seppo Sammelvuo on toiminut Pudasjärven Urheilijoiden puheenjohtajana yhteensä 19 vuoden ajan. Seuralle valitaan uusi puheenjohtaja joulukuussa.
Seppo Sammelvuo on toiminut Pudasjärven Urheilijoiden puheenjohtajana yhteensä 19 vuoden ajan. Seuralle valitaan uusi puheenjohtaja joulukuussa.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pudasjärven Urheilijoiden pitkäaikainen puheenjohtaja, liikuntaneuvos Seppo Sammelvuo kertoo tänään keskiviikkona ilmestyneessä Iijokiseudussa, että ei jatka seuran puheenjohtajana nykyisen kauden jälkeen.

Hän aikoo palata kunniapuheenjohtajan rooliin.

– Lähtöni syy on yksikertaisesti se, että olen nyt ollut yhdeksäntoista vuotta seuran puheenjohtajana ja on tullut aika vaihtaa vetäjää, ettei toiminta pääse urautumaan. Tämä on vakaan harkinnan tulos, Sammelvuo kirjoittaa.

Puheenjohtajan mukaan seura on hyvässä kunnossa, joten sen voi hyvillä mielin jättää uuden puheenjohtajan hoiviin:

– Koko seuralla on yhteiset pelisäännöt ja seurahenki kunnossa.

Yhteistyö ja talkooväen panos ovat erityisesti lämmittäneet Sammelvuon mieltä. 

Urheilijoiden henkilövalinnat seuraavalle vuodelle tehdään sunnuntaina 11. joulukuuta seuran syyskokouksessa.

Lue Sammelvuon kirjoitus kokonaisuudessaan tästä linkistä.

Ilmoita asiavirheestä