Eetu Rantala juoksi hienosti oman halliennätyksensä tuntumaan Belgradin EM-kisoissa viikonloppuna. 60 metrin alkueräjuoksu sujui mukavasti, varsinkin lähtö sekä kiihdytys olivat hyviä. Tuloksena oli erän viides sija ajalla 6,73.
Lauantai-iltana juostu välierä oli lähdön osalta jälleen hyvä. Jostain syystä viimeiset 20 metriä ovat Rantalan juoksussa kuitenkin tahmeita. Välierän sijoitus oli kuudes.
Kaikkien erien yhteenvedossa Rantalan sijoitus oli kolmastoista eli varsin tyydyttävä.
Suomen Urheiluliiton tiedotteen mukaan Rantala harmitteli sadasosien jäämistä loppuajasta.
– Harmittaa, kun ei olisi tarvinnut juosta edes ennätystä, että olisi päässyt finaaliin, Rantala totesi.
– Loppujuoksu ei jostain syystä toimi. En oikein pääse lopussa niin sanotusti juoksun päälle.
Rantala arveli, että paras terä talven kunnosta on jo taittunut.
– Se paras kunto meni varmaan jo pohjoismaisessa maaottelussa. Nyt en enää ollut herkimmilläni. Talvi oli minulle paluukausi, vaikeuksien jälkeen. Tästä on hyvä jatkaa treeniä kohti kesää, Rantala analysoi juoksujaan.
Rantalan tilanne on hyvinkin mielenkiintoinen. Harjoittelua ja opiskelua voi turvallisin mielin tehostaakin, koska eurooppalainen taso on nyt selvillä. Eroa maanosan huipulle ei ole kovin paljoa.