Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen vanhusneuvoston jäsenet esittivät viimeisessä kokouksessaan huolen palvelujen saamisesta. Ikäihmiset kokevat ongelmia hoitoon pääsyssä, koska etäisyydet terveyskeskuksiin ja hoitopaikkoihin ovat usein pitkiä ja vaivalloisia johtuen palvelujen keskittämisestä, vanhusneuvosto muistuttaa tiedotteessaan.
Vanhusneuvoston jäsenillä on myös huoli Pohteen reuna-alueilla olvien kuntien sosiaali- ja terveyspalveluista. Siellä olevat pienet kunnat jäävät usein ilman riittäviä palveluja, mikä aiheuttaa epätasa-arvoa alueen asukkaiden keskuudessa. Huoli on herännyt myös henkilökunnan saatavuudesta ja riittävyydestä ikäihmisten asumispalveluissa.
Vanhusneuvoston jäsenet toivovat, että vaikuttamistoimielimien roolia vahvistettaisiin palvelujen kehittämisessä ja päätöksenteossa. Vanhusneuvoston asiantuntemusta tulisi käyttää ikäihmisiä koskevien tärkeiden asiakirjojen ennakkoarvioinnissa, jossa he voisivat antaa lausuntoja.
Pohteen vanhusneuvosto kokoontui viimeiseen kokoukseen Marja-Leena Kärkkäisen johdolla viime viikolla. Kärkkäinen harmittelee, että vanhusten palveluja on kehitetty talous edellä.
– Toivon että suuntaa käännetään ja vanhuspalveluja kehitetään enemmän palvelutarpeen mukaisesti, sillä ikäihmisten määrä kasvaa Pohteen alueella varsin nopeasti suurten ikäluokkien vanhetessa ja eliniän noustessa. Kun palvelutarvetta arvioidaan, lähiomaisten toiveita tulisi kunnioittaa.
Viimeisessä kokouksessa ikäihmisten toimialuejohtaja Mervi Koski esitteli ikäihmisten palvelujen arviointia seurantalukujen ja asiakaspalautteen näkökulmasta. Kokoukselle esiteltiin myös hyvinvointialueen ja kuntien vanhusneuvostojen yhteistoimintamallia ja yhteistyön kehittämistä.
Neuvostossa käsiteltiin myös kuntien vanhusneuvostoilta tulleita kirjeitä. Pyhäjärvellä oltiin huolissaan ikäneuvolaan pääsystä ja apuvälinepalveluista, Reisjärvellä vanhuspalveluihin kohdistuneista leikkauksista. Lisäksi käsiteltiin Tyrnävän, Utajärven, Pyhäjärven ja Oulaisten vanhusneuvostoilta tulleita kirjeitä. Niissä esitettyihin kysymyksiin annetut vastaukset toimitetaan vanhusneuvostoille vielä kirjallisina.
Hyvinvointialueen kunnat nimeävät edustajat vaalikauden 2025–2029 vaikuttamistoimielimiin. Uusi vanhusneuvosto kokoontuu syksyllä.