Sinä raukka veit helatorstain vastaisena yönä Kauppatien varrella olevan talon pihasta punaisen naisten vakiopyörän. Palauta se heti, jotta omatuntosi ei kolkuttelisi jatkuvasti ja ettet joutuisi viettämään unettomia öitä.
Hyvät kanssa lukijat! Voinko ostaa ja syödä hyvällä omallatunnolla siskonmakkarakeittoa ja mummonmuusia?! Nimim. Syönkö toisten safkat?
Eikö sitä Hirsikampusta voinut muualle rakentaa Pudasjärvelle kuin suoraan Iijoen ja Kuusamontien varteen, jonka takia kauniille Iijoen maisemille sai sanoa hyvästit saaden ankeat betoniseinät tilalle? Luulisi, että tässä kaupungissa olisi ollut lääniä yllin kyllin muuallakin, minne rakentaa, mutta pitipähän saada mahdollisimman huonolle paikalle kuin mahdollista.
Kesänmerkkejä kylän pinnassa kun hampit lisääntyneet, valistakaahan nuorisoa, että pysyvät nappikauppijoista erossa.
Pudis – tulevaisuus hirressä ja tuulivoimassa. Iijoen padot ”panostetaan” matalaksi, luonnonvaraisten kalojen vapaa nousu ja Syötteestä tuulivoimapuisto. Plus muutkin kukkulat. Johan euroja kolisee. Saasteetonta ja puhdasta direktiivien mukaista EU-energiaa.
Olipa hyvä kirjoitus Räisäsen Eerolta. Meidän kylältäkin löytyy tällainen ihmisyksilö. Nimimerkillä nähnyt ja kuullut