Osuus­kaup­pa Arinan tulos koheni yli 11 pro­sent­tia – Suu­rin­ta kasvu oli mat­kai­lu- ja ra­vit­se­mis­kau­pas­sa

Arinalla on Pudasjärvellä S-market ja ABC-asema.
Arinalla on Pudasjärvellä S-market ja ABC-asema.
Kuva: Martta Oinas-Panuma/Arkisto

Osuuskauppa Arinan viime vuosi sujui kasvun merkeissä. Osuustoiminnallinen tulos oli 152,4 miljoonaa euroa, missä on kasvua 11,4 prosenttia.

Arinan vähittäismyynti kasvoi viisi prosenttia ja oli 1,276 miljardia euroa.

Toimialoittain kasvu oli suurinta matkailu- ja ravitsemiskaupassa, joka kasvoi 16 prosenttia. Marketkauppa kasvoi seitsemän prosenttia ja sen kokonaismäärä oli 915 miljoonaa euroa.

Tavaratalo- ja erikoisliikekaupassa kasvua oli kolme prosenttia. Liikennemyymälöissä ja polttonestekaupassa myynti pieneni viisi prosenttia.

Liikevaihto oli hieman yli miljardi euroa, ja se kasvoi viisi prosenttia. Ylijäämä eli tulos ennen veroja oli 45,3 miljoonaa euroa, mikä on 8,7 miljoonaa euroa edellisvuotta enemmän.

Vuoden mittaan Arina investoi toimintoihinsa monella paikkakunnalla. Prisma Zeppelin remontoitiin, Kemin ja Tornion Prismoihin avattiin ruoan verkkokaupat ja uuden Prisma Raahen rakentaminen alkoi.

Arina avasi kaksi S-marketia, remontoi kaksi ja aloitti kolmen S-marketin rakennushankkeet. Uusia Sale-myymälöitä avattiin neljä ja vanhoista remontoitiin Sale Tuira.

Rovaniemen Talvitielle avattiin ABC-kylmäasema ja ABC-latausverkosto laajeni useille paikkakunnille. Break Sokos Hotel Levin ravintolat uudistettiin ja uutena ravintolana avattiin Grill it! sekä Leville että Ouluun.

Arina kertoo tulostiedotteessaan, että kehittämistä jatketaan tänä vuonna aiempaa runsaammin.

Korjattu 23.2. klo 13.50. Aiemmin jutussa väitettiin virheellisesti Arinan osuustoiminnallisen tuloksen kasvaneen 15,6 prosenttia. Todellisuudessa kasvua on 11,4 prosenttia.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä