Ensi viikon Omaishoitajaviikolla järjestetään Koillismaalla neljässä eri kunnassa OmaisOiva-kioskit.
Maanantaina kokoontuminen on Posiolla, tiistaina Pudasjärvellä, torstaina Kuusamossa ja perjantaina Taivalkoskella. Tilaisuudet järjestetään kuntien kirjastoilla kello 13–16.
– Tervetuloa tutustumaan lasten- ja nuorten piirustuskampanjan upeisiin piirustuksiin kirjastoissa, sekä tapaamaan OmaisOivan työntekijöitä. Tule paikalle terveenä ja suosittelemme oman suu/kasvomaskin käyttöä, Saila Käsmä-Karjalainen Koillismaan Omaishoitajat ja Läheiset ry:stä vinkkaa.
Tänä vuonna viikon teemana on Omaishoito koskettaa jokaista. Omaishoito voi tulla osaksi arkea missä tahansa elämänvaiheessa. Suomessa arvioidaan olevan noin 350 000 omaishoitotilannetta.
Teemaviikon avaa omaishoitajien valtakunnallinen kirkkopyhä sunnuntaina 22.11.
Viikkoa vietetään poikkeusajan järjestelyuin.