Nousut ja laskut: " Ko­ro­na­vi­rus­ti­lan­teen vaih­te­lu näkyy suo­ma­lais­ten au­toi­lun mää­räs­sä, väittää Ea­sy­Park. Per­jan­tai­toi­mi­tuk­ses­sa ar­vel­laan, että polt­to­ai­nei­den hin­nal­la olisi myös te­ke­mis­tä asian kanssa.

Pudasjärvi

Nousut

Stora Enso kertoo tavoitteenaan olevan lisätä luonnon monimuotoisuutta talousmetsissä. Perjantaitoimitus toteaa, etteivät metsäyhtiöt kyllä aiemmin ole tulleet tunnetuksi nimenomaan tästä tavoitteesta.

Jäätelö. Suomalaisia kiinnostaa jäätelön kotimaisuus aiempaa enemmän. Vaikka jäätelönmyynnin paras sesonki lienee edessä, niin perjantaitoimitus muistuttaa, että entisaikaan kotimaista jäätelöä oli vain kahta lajia: vanilja- ja mansikkajäätelöä, kunnes tuli ulkomaalaiset kilpailijat.

Museot. Museoviraston mukaan viime vuonna museoissa vierailtiin kaikkiaan 4,3 miljoonaa kertaa. Elpymistä on tapahtunut erityisesti pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Tosin useimpien helsinkiläisten mielestä koko pääkaupunkiseuduin ulkopuolinen alue joutaisi museoida.

Johtajanaiset. Naisten osuus johtajista on Suomessa 37,5 prosenttia, ilmoittaa EVA:n lasikattomittari. Suomessa on enemmän naisia johtavissa tehtävissä kuin OECD-maissa keskimäärin. Mittari ei kerro kuinka paljon miesten tilanteesta aiheutunut ahdistus ja itku on lisääntynyt

Laskut

Venäjä. Naapurimaan uhittelu on haaste suomalaisille vientiyrityksille. Keskuskauppakamarin mukaan 73 prosenttia yrityksistä uskoo tilanteen vaikuttavan vientinäkymiin. Niin, eipä sota-aikoina paljon kansainvälistä kauppaa käydä.

Käteissäästöt. Kymppitonnien käteissäästöt ovat kymmenen vuoden aikana pienentyneet yli tuhat euroa, laskee LähiTapiola. Olennainen kysymys tosin on, kenelle ylipäätään on kertynyt kymppitonnin käteissäästöjä joskus.

Perinnät. Huolimatta pandemista ja työttömyyden lisääntymisestä, on valtaosalla pohjoismaisista kotitalouksista ja yrityksistä maksukyky vahvistunut, arvioi Intrum. Perintätapauksia on noin 20 prosenttia vähemmän verrattuna pandemian alkuun. Ei ole päästy pikavippailemaan, arvellaan perjantaitoimituksen taloustoimituksessa.

Koronaliikenne. Koronavirustilanteen vaihtelu näkyy suomalaisten autoilun määrässä, väittää EasyPark. Määrä aaltoilee koronan yleisyyden ja rajoitusten ankaruuden mukaan. Perjantaitoimituksessa arvellaan, että polttoaineiden hinnalla olisi myös tekemistä asian kanssa.

Ilmoita asiavirheestä