Joko luit: Pu­das­jär­ven kau­pun­gin­joh­ta­ja Tomi Timonen mil­joo­na­luo­kan sääs­töis­tä: "Nä­ky­mät ovat muut­tu­neet no­peas­ti huo­nom­paan suun­taan"

Katso kuvat: Pe­rin­tei­nen jou­lun­avaus Pu­das­jär­ven torilla valaisi pimeän illan joulun värein – katso ku­va­gal­le­ria

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Kolumni
Tilaajille

Miten sinä osaat val­mis­tau­tua krii­sei­hin? – Jo­kai­nen voi pohtia, mil­lai­sia ihmisiä olemme aut­taes­sam­me toi­siam­me

Mitä osaat tehdä, kun sinua kohtaa kriisi? Ensimmäisenä tulisi varmaan pohtia millainen tämä kriisi on ja kuinka se vaikuttaa kaikkeen.

Itselläni on pari peruskysymystä valmiina kaikkia eteeni tulevia kriisejä varten. Ensiksi pohdin miten kriisi vaikuttaa minuun? Toisena kysymyksenä esitän itselleni, miten minä voin vaikuttaa kriisistä selviytymiseen?

Jos kyseessä on esim. kaukana ulkomailla syttynyt sota, saatan pohtia vaikuttaako se minuun mitenkään suoraan heti tai vasta jonkin ajan päästä. Näin saan selville, kuinka pian minun pitää valmistautua muutoksiin, joita kriisi aiheuttaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.