Hyvillä mielin olivat asevelvollisuuden ensivaikutelmista pudasjärveläiset nuoret miehet Heikki Kuusela ja Valtteri Pulkkanen. Pientä jännitystä molemmat myönsivät tuntevansa alkuun, mutta kutsuntapäivän sotilaallinen avaus ei kummastakaan pahalta tuntunut.
Sen verran kertoi kumpikin asepalvelukseen jo perehtyneensä, että aikoi pitää huolen kunnostaan palvelukseen astumista odotellessa. Kuusela lähtisi mielellään jo ensi kesänä, keväällä kun on edessä ylioppilaskirjoitukset.
– Olen ihan valmis olemaan palveluksessa sen pisimmän ajan, jos vain sellainen komento käy. Vielä on mietinnässä, pyrkisinkö erikoisjoukkoihin, laskuvarjojääkärin koulutus vähän kiinnostaisi.
Majuri Juha Taskinen kutsunnat järjestävästä Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun aluetoimistosta kertoi Pudasjärven miesten palveluspaikaksi yleensä tulevan Jääkäriprikaati Sodankylässä tai Rovaniemellä.
– Miestä kohti ei kutsunnassa monta minuuttia yleensä mene. Tarvittaessa lautakunnan kanssa voi keskustella toiveistaan ja mahdollisista ongelmista, liukuhihnatyötä tämä ei ole, tiesi kutsunta- ja valvontaupseeri Keijo Kallunki.
Hän kertoi kutsuntaikäisiä Pudasjärvellä olevan nyt 50. Kun tilaisuuden voi suorittaa myös kotipaikkakuntansa ulkopuolella, oli seurakuntatalon tiloissa maanantaina 51 nuorta miestä.
Taskinen kehotti miehiä jo tässä vaiheessa panemaan asiansa kuntoon kaikin puolin. Silloin palvelusaika on helpompi ja antoisampi, hän vakuutti.
Valtteri Pulkkanen aikoi esittää toiveenaan, että voisi astua armeijan leipiin reilun vuoden päästä tammikuussa.
– Olisi hyvä ehtiä vähän tienata kunhan ensi keväänä ammattiin valmistun. Töitä tosin olen tehnyt jo tässä opiskelun lomassa. Rovaniemelle jos pääsisin palvelukseen, niin hyvä olisi.
Majuri Juha Taskinen kertoi kutsuntatilaisuudessa käytävän miesten elämäntilanteen haasteita läpi, mikäli se on tarpeellista. Miehen koulutus ja harrastukset otetaan huomioon palvelupaikkaa ja -aikaa määrättäessä.
Kaikkia toiveita ei kuitenkaan voi toteuttaa, hän lisäsi.
– Varusmiesajasta tulee olemaan teille hyötyä elämässä monilla tavoin. Fyysinen ja henkinen suorituskyky siellä kohenee ja varmasti tulee taitoa liikkua luonnossa.
Omat eväänsä antoi kutsuttaville myös kaupungin edustajana puhunut Onerva Ronkainen. Hän muistutti kaikkien edustavan kotikuntaansa myös varusmiehinä.
– Kertokaa käytöksellänne, että olette pudasjärveläisiä, hän kannusti.
Poliisilaitoksen puolesta omat muistutukset toi Hannu Partanen. Hän suositteli käyttämään järjestettyjä lomakuljetuksia ja pitämään lomilla mahdollisen päihteiden käytön enintään kohtuudessa.
Seurakuntapastori Valtteri Laitila taas muistutti, että varuskunnissa toimivat papit ovat kaikkien palveluksessa ja valmiina keskustelemaan eteen ehkä nousevista ongelmista.