Ainakin kolmen pudasjärveläisen navetan kattoja on muutettu sähköntuotantoalueiksi tämän kesän aikana, tietää Sarakylän Kouvanjoella Jurmun maatilan isäntä Juhani Jurmu.
Osa perheen 130-päisen lypsykarjatilan noin 150 000 kilowattitunnin vuotuisesta sähkönkulutuksesta alkoi viime viikolla tulla läheltä, omien rakennusten katoilta.
-On tätä suunniteltu jo aiemmin. Silloin kilpailutettiin tarjouksia pienemmästä aurinkopaneelimäärästä, mutta kovin olisi ollut vielä kallista hommaa.
Kevennystä tilan sähkölaskuun on haettu vaihtamalla navetan valaistus toimimaan ledeillä. Se pudotti kulutusta reilut 2000 kilowattia kuukaudessa.
Nyt uusiutuvaa lähisähköä tuottaa kahden rakennuksen katoille asennettu aurinkosähköjärjestelmä. Sen nimellisteho on 45 kilowattia. Yhteensä paneleita on 110 kappaletta.