Joko luit: Aino ja Aune saivat rin­taan­sa Ko­ti­rin­ta­ma­nais­ten mitalit ar­vok­kaas­ta työstä – näin Pu­das­jär­vel­lä juh­lit­tiin 106-vuo­tias­ta Suomea kii­tol­li­se­na it­se­näi­syy­des­tä

Talous: Ta­lous­ar­vion laa­ti­mi­sen viime met­reil­lä huonoja uutisia Pu­das­jär­ven kau­pun­gil­le – Ou­lun­kaa­ren pur­ka­mi­ses­ta ei tu­le­kaan tuot­to­ja vaan tap­pio­ta: "Tun­nel­ma on jär­kyt­ty­nyt"

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Las­kim­me kuinka paljon metsää jää voi­ma­loi­den alle: "Tuu­li­voi­man ja met­sä­ta­lou­den välillä on selvä win–­win-ti­lan­ne"

Tällä vuosikymmenellä tuulipuistoja rakennetaan arviolta 1000–2000 neliökilometrin pinta-alalle. Se on puolisen prosenttia Suomen metsätalousmaasta.

Jos tuulisähkötuotantoa lisätään 20 TWh, tuulipuistoja varten tarvitaan noin 100 000–200 000 hehtaaria maata. Se on noin 0,5 prosenttia Suomen metsätalousmaasta.
Jos tuulisähkötuotantoa lisätään 20 TWh, tuulipuistoja varten tarvitaan noin 100 000–200 000 hehtaaria maata. Se on noin 0,5 prosenttia Suomen metsätalousmaasta.
Kuva: Miila Kankaanranta

Tuulivoiman runsaskaan lisärakentaminen ei ole uhka teollisuuden puuhuollolle, arvioi tutkija Antti Majava.

:
:

Hyvää joulun aikaa!

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Lue tämä artikkeli ja katso myös muu kiinnostava sisältö Voit peruuttaa tilauksen koska tahansa