Pudasjärvellä järjestetään Ohtosen kuutamohiihdon ohella toinenkin kuutamohiihto. Kohteena on Mustalammen laavu, jonne lähdetään 14. maaliskuuta Sivakkaradalta ja Kongasjärveltä.
– Ajatus kuutamohiihdon järjestämisestä myös Kurenalla nousi esille viime talvisen Ohtosen kuutamohiihdon yhteydessä, kertoo Pudasjärven urheilijoista Marko Koivula.
Ohtosen kuutamohiihto hiihdetään tänä keväänä kesäaikaan vaihtumisen aikaan.
– Ohtosen hiihto järjestetään nyt maalis-huhtikuun aikaan kun päivä on jo pidentynyt niin, että näkee auringon valossa hiihtää. Hiihdetään nyt kesä aikaan, naurahtaa Ohtoselta Vesa Riekki.
Mustalammen kuutamohiihdolle matkaa tulee yhteen suuntaan 5 kilometriä Sivakkaradalta ja 3 kilometriä Kongasjärveltä.
– Hiihto tapahtuu kuutamon loisteessa ja roihujen ohjaamana.
Jokainen voi suorittaa hiihdon oman aikataulunsa mukaisesti. Suositeltu lähtöaika on kello 17-20.
– Mustalammen saunan pihalla on tarjolla nokipannukahvia, mehua ja kuumia makkaroita. Ilmainen tarjoilu on kello 18 ja 21 välillä.
Hiihtoon voi ilmoittautua Pudasjärven urheilijoille Marko Koivulalle.
– Ilmoittautumista toivotaan, jotta osataan varata riittävästi tavaraa huoltoon.
Ohtosen autiotuvalle pidetään myös latua nyt avoinna.
– Hiihtokelit ovat nyt parhaimmillaan. Kevät tulee olemaan pitkä ja kylmä, että täällä hiihdetään vielä äitienpäivänäkin, ennustaa Riekki.