Lukijalta

Kiin­nos­tai­si mah­dol­li­suus saada kau­ko­läm­pö

Laitettiin viime viikon tiistaina verkot Jonkujärveen. Olivat lipuin ja kohoin merkityt. Sitten siinä 19 maissa ajoi siihen moottorivene, kierteli siinä ja lopulta ajoi verkot rikki ja ankkuriköyden poikki. Oliko tahallinen vai vahinko? Sitä varten oli lain mukainen puhelinnumero ja nimi verkkomerkissä, jotta voisi soittaa omistajalle. Yhteydenottoa odottaa nimimerkki ”Hyvät kiikarit omistava”.
Tuleeko uuteen lämppäripannuun niin paljon tehoja, jotta voisi alkaa laajentaa lämpöverkkoja vanhoille asuinalueille? Esimerkiksi Jukolantien varressa on monella öljykattilat. Kiinnostaisi mahdollisuus saada kaukolämpö.
Pudasjärven senioriopettajilla on yhdistys. Suomi 100 -kuusen istuttivat yhdistyksen jäsenet. Ketään ei kutsuttu erikseen. Tulevaisuutta ja toivoa seuraavalle sadalle vuodelle!
Voisiko seurakunta avata tyhmille kuntalaisille hautausmaan käyttösuunnitelmaa. Onko siinä määritelty hautojen lumenpuhdistukset ja käytävien hiekotukset vai mikä tämä käyttösuunnitelma oikein on? Haudoilla käy paljon myös ulkopaikkakuntalaisia, jotka ovat tottuneet kaupunkimaisiin hautausmaihin. Mitä tarkoitetaan hautausmaan koristelulla? Yleensä sinne viedään muistoja vainajista eikä koristella joulukuusia.
6.9. ilmestyneessä lehdessä nimimerkki ”Leppipalon asukas” ilmaisi huolensa gruisailusta Leppipalon metsäautotiellä ja ymmärrämme huolenne. Kaikilla meillä on vastuu tekemistämme ja sen myös gruisailijat varmasti tietävät. Vastuullista on myös kirjoittaa omalla nimellä mikäli asiasta ei voi keskustella kasvotusten asianomaisten kanssa. Turvallista syksyä kaikille! Irene ja Juhani Illikainen