Kelan Pudasjärven palvelupiste suljetaan 22. kesäkuuta.
Hyvän olon keskus Pirtillä sijaitseva Kelan palvelupiste Pudasjärvellä on palvellut asiakkaita ajanvarauksella. Kelan tiedotteen mukaan asiakaskäyntien määrä on ollut vähäinen, ja suurin osa asiakkaista on hoitanut Kela-asiansa verkossa ja puhelimessa.
Kelalta tiedotetaan, että jatkossa Kela-asioita voi hoitaa verkossa Oma Kelassa, puhelimessa ja Pudasjärven kunnan asiointipisteellä, joka sijaitsee myös Hyvän olon keskus Pirtin Kohtaamossa.
Kohtaamosta saa henkilökohtaista neuvontaa Kela-asioissa. Lisäksi asiointipisteestä saa Kelan hakemuslomakkeita, ja sinne voi myös jättää Kelan hakemuksia ja liitteitä.
Asiointipisteen yhteydessä toimii lisäksi etäpalvelu. Etäpalvelussa asiakas saa videoyhteyden Kelan palveluasiantuntijaan ja voi hoitaa kaikkia Kela-asioita. Etäpalvelun käyttöön saa tarvittaessa opastusta paikan päältä.
Tiedotteessa muistutetaan, että lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa verkossa Oma Kelassa tai Kelan puhelinpalvelussa. Pudasjärveä lähin Kelan palvelupiste sijaitsee Oulussa.