Urheilu: Pu­das­jär­vel­tä ko­toi­sin oleva Henna Van­ha­nen työs­ken­te­lee yöt OYSin päi­vys­tyk­ses­sä ja nukkuu päivät – Neljän lapsen äiti on yli­voi­mai­ses­ti Suomen paras juok­si­ja ikä­luo­kas­saan

Tapahtumat: Van­hus­ten­vii­kol­la iästä tehdään numero – Pu­das­jär­vel­lä on tar­jol­la mo­ni­puo­li­ses­ti oh­jel­maa ja toi­min­taa

Mainos: Tutustu Iijokiseutu Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Katsaus ko­ti­rin­ta­maan – kir­ja­pro­jek­ti kerää ko­ti­rin­ta­man naisten ja per­hei­den muis­to­ja Pu­das­jär­vel­tä

Pudasjärvi

Toukokuun alussa laitettiin työn alle Pudasjärvellä uusi kirjaprojekti, jonka tarkoituksena on muistella sotien ja sen jälkeistä aikaa kotirintaman näkökulmasta. Historiallisiin faktoihin pohjautuva tarina- ja kuvakirja etenee työnimellä Kotirintaman naisia ja perheiden elämää.

Oikeastaan hanke alkoi jo vuoden 2020 alussa, kun Hirsikampuksen lukiolaiset ryhtyivät keräämään muistitietoa sota-ajan arjesta kotirintamalla osana soveltavaa kurssia äidinkielen opintoihinsa.

Koronaepidemia kuitenkin osittain työn keskeytti, mutta ennen kuin Suomi pantiin kokonaan kiinni, ehdittiin haastatteluja suorittaa ja niistä kirjaa varten lähdetietoa kerätä. Lisäksi kirjahankkeen puuhanainen Hilkka Parkkisenniemi sai mukaan joukon varttuneempia kirjoittajia, joilla oli aiheesta omakohtaisia tai vanhempiensa muistoja tallennettuna.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.