Kan­sain­vä­li­nen hiih­to­jouk­ko kulkee kuuden kunnan alueel­la Suomen poikki

Suomen poikki Venäjän rajalta Ruotsin rajalle on hiihtäen 440 kilometriä. Suorinta reittiä ei latu kulje, vuosien varrella on reittiin tullut muutoksia. Hiihto lähtee Kuusamosta, etenee Taivalkosken, Pudasjärven, Ranuan ja Keminmaan kautta Tornioon.

Ensimmäisenä hiihtopäivänä matkaa Suorajärveltä Petäjälammelle on 42 kilometriä. Se on lyhin kaikkiaan seitsemästä päivämatkasta, eikä lähde ihan rajalta. Alkupäästä matka on tänä vuonna lyhentynyt noin 15 kilometriä alueen metsätöiden takia.

Pisin on ryhmien, joita tänä vuonna on neljä, neljännen päivän hiihto Syötteeltä Ranualle, noin 88 kilometriä.

Reilut kolmekymmentä vuotta hiihdetty laturetki kerää nykyään vajaat 300 hiihtäjää. Enimmillään heitä oli sata enemmän, alkuvaiheessa vain viitisentoista. Hiihtäjiä on vuosien varrella ollut kymmenistä eri maista.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä