Kuntatalous: Pu­das­jär­vel­lä ta­lout­ta so­peu­te­taan mil­joo­nil­la ta­voit­tee­na pal­ve­lui­den ja it­se­näi­syy­den säi­lyt­tä­mi­nen – kun­ta­lii­ton pää­eko­no­mis­ti puhuu jo kun­ta­lii­tok­sis­ta

Viheralueet: Luvassa muu­ta­kin kuin nur­mi­kon­leik­kuu­ta Pu­das­jär­ven vi­her­alueil­la – skeit­ti­puis­ton ra­ken­ta­mi­nen mukana vii­si­vuo­tis­suun­ni­tel­mas­sa

Mainos: Syksyn supertarjouksena Iijokiseutu Digi 6 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Iso-Syöt­teel­le ko­koon­tuu ensi vii­kon­lop­pu­na yli sata rekkaa – Truck Wee­kend-ta­pah­tu­mas­sa pääsee ihas­te­le­maan ras­kaan­ka­lus­ton loistoa

Ensi lauantaina Iso-Syötteellä kokoontuu yli sata rekkaa yhteen paikkaan.

Tällä viikolla järjestetään 9-11.9. välisenä aikana Iso-Syöte Truck Weekend -niminen tapahtuma Romekievarin pysäköintialueella.

Viime vuonna paikan päälle kokoontui 101 rekka-autoa. Tuleva tapahtuma ei jää osallistujamäärissä jälkeen. Viikonlopun tapahtumaan on ilmoittautunut jo yli sata rekkaa, eikä mukaan ole vielä edes laskettu Pudasjärven oman kylän autoja, kertovat Truck Weekendin järjestäjät Teemu Kaijala ja Lauri Nyström.

Kaijala on puuntavaraan keskittyneen kuljetusfirma Kaijala Oy:n toimitusjohtaja ja Nyström on yksi yrityksen kuljettajista. Kaijalan ja Nyströmin lisäksi tapahtumaa on ollut järjestämässä kuorma-autoyrittäjä Mikko Hallikainen sekä Pudasjärven Kuorma-autoilijat ry.

– Truck Weekend on samanhenkisten ja samalla alalla toimivien ihmisten yhteinen kokoontuminen. Se järjestetään nyt toisen kerran, kertoo Kaijala.

Lue tämä ja muut Syötteen uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_