Iso Karhu me­nes­tyi kir­jas­to­au­to­jen kau­neus­kil­pai­lus­sa, toinen pe­rin­tö­prin­ses­sa nyt tauolla

Iso Karhu on Suomen kirjastoautojen kauneimmasta päästä ainakin Kirjastolehden lukijoiden mielestä.
Iso Karhu on Suomen kirjastoautojen kauneimmasta päästä ainakin Kirjastolehden lukijoiden mielestä.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Kesätauolle vetäytynyt Pudasjärven kirjastoautokaunotar Iso Karhu ylsi jaetulle kolmannelle sijalle Kirjastolehden järjestämässä äänestyksessä Suomen kauneimmasta kirjastoautosta.

Taiteilija Kimmo Takaraution työtä oleva auton ulkoasu, mitoilla ja tehoilla ei ollut vaikutusta, jakoi sijoituksen satakuntalaisen kollegansa kanssa 350 äänellä. Toiseksi sijoittui Kirre Tuusulasta. Ylivoimainen yleisön suosikki oli Oulun Onneli. Sille heltisi reilut 600 annetuista liki 3800 äänestä.

Pudasjärven kirjasto on koko toiminnaltaan suljettuna remontin vuoksi aina 3. heinäkuuta saakka. Pääkirjasto on kiinni eikä kirjastoauto kulje reitillä tuolloin.

Kirjastossa kesä on suuren muutoksen aikaa muutenkin, kun kirjasto liitetään Outi-kirjastokimppaan ja käyttöön otetaan uusi kirjastojärjestelmä.

Muutosten myötä käyttöön tulee huomattavasti nykyistä laajempi kokoelma, ja tilaukset ja varaukset kaikista Outi-kimpan kirjastoista ovat ilmaisia. Jokaiselle asiakkaalle tullaan tekemään uusi kirjastokortti.

Myös tilojen osalta uudistettava pääkirjasto avataan 4.7., ja kirjastoauto palaa reitille elokuun aikana.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä