Vauvat: Pu­das­jär­ven vuoden en­sim­mäi­nen vauva syntyi etu­ajas­sa – Vä­hä­kuo­puk­sen per­hees­sä iloi­taan pik­ku­vel­jes­tä

Mainos: Tilaa Iijokiseutu Digi koko vuodeksi samaan hintaan: 4 kk 28 € + 2 kk kaupan päälle, tilaa tästä

Avoimet pii­ri­mes­ta­ruus­ki­sat ur­heil­tiin Pu­das­jär­vel­lä

Pudasjärvi

Tulokset

N 100m, alkuerät

Erä 1 (+0,7) 1) Elisabet Salmela VeitsilKV 11,92, 2) Aino Vuorjoki KuivAu 12,36, 3) Sandra-Sofia Nieminen OulPy 12,55, 4) Veera Pudas VeitsilKV 12,74, 5) Eveliina Bogdanoff KuivAu 12,89, 6) Iiris Törrönen OulPy 13,13, 7) Sanna Virkkunen OulPy 15,49. Erä 2 (+0,0) 1) Sonja Stång KuivAu 12,33, 2) Emma Mäkikallio PohjKoi 12,40, 3) Sointu Purola OulPy 12,70, 4) Ilona Kamunen KuivAu 12,91, 5) Taru Väisänen OulPy 13,37, 6) Katja Larinen OulPy 13,83.

N 100m, loppukilpailu (-0,9) 1) Elisabet Salmela VeitsilKV 12,14, 2) Emma Mäkikallio PohjKoi 12,43, 3) Aino Vuorjoki KuivAu 12,43, 4) Sonja Stång KuivAu 12,44, 5) Sointu Purola OulPy 12,71, 6) Sandra-Sofia Nieminen OulPy 12,83, 7) Veera Pudas VeitsilKV 12,98, 8) Eveliina Bogdanoff KuivAu 13,14.

N 400m 1) Laura Loponen OulPy 57,06, 2) Rosa Kilpi KuivAu 1.01,90, 3) Katja Larinen OulPy 1.03,97.

N 1500m Mari Laakkonen PudasjU DNS, Jenna Lempinen PudasjU DNS, Henna Vanhanen PudasjU DNS, Marjo Vesala PudasjU DNS.

N 100m aidat (+0,0) 1) Sonja Stång KuivAu 13,92, Eveliina Bogdanoff KuivAu DNS, Essi Niskala KuivAu DNS.

N 3000m esteet 1) Jenna Lempinen PudasjU 13.43,14.

Pudasjärven Urheilijoiden Jenna Lempinen 3000 metrin esteiden voittaja tuloksella 13.43.14 oma ennätys.
Pudasjärven Urheilijoiden Jenna Lempinen 3000 metrin esteiden voittaja tuloksella 13.43.14 oma ennätys.
Kuva: Marko Koivula

N Kolmiloikka 1) Eeva Nurkkala OulPy 10,69, 2) Krista Sjögren OulPy 10,58.

N Kiekko 1) Liisa Röyttä OulHui 30,26.

N Keihäs 1) Merja Perätalo YlikNM 44,22, 2) Krista Sjögren OulPy 28,93, 3) Marjo Sjögren HaukVei 24,43.

N 5000m kävely 1) Elina Heikkinen OulPy 24.48,33.

M 100m (+0,1) 1) Eeli Purola OulPy 11,03, 2) Joonas Jyrkkä OulPy 11,13, 3) Juho Fyrstén OulPy 12,08, Eetu Rantala OulPy DNS.

M 400m Samuli Hussa PudasjU DNS, Antti Juvonen OulPy DNS, Rami Oravakangas PudasjU DNS, Mikko Rahkola PudasjU DNS.

M 1500m 1) Samuli Hussa PudasjU 3.56,63, 2) Jaakko Kotajärvi LimNM 4.30,43, Rami Oravakangas PudasjU DNS, Mikko Rahkola PudasjU DNS.

M Seiväs 1) Mikko Karjalainen OulPy 250.

M Kolmiloikka Timo Vähäkuopus PudasjU DNS.

M Kiekko 1) Henri Pakisjärvi KuivAu 46,19.

M Keihäs Matias Päri LimNM DNS.

M17 100m (+0,1) 1) Sampo Määttä KuivAu 11,61, 2) Konsta Rutanen KuivAu 11,79, 3) Eetu Ylikunnari KuivAu 11,88, 4) Ronni Mäntyranta KuivAu 12,06, 5) Aapo Mäkiniemi LimNM 12,11, 6) Benjamin Turpeinen KuivAu 12,32, 7) Veeti Purola OulPy 12,34.

M17 800m 1) Sampo Peltovuoma PohjKoi 2.22,13.

M17 400m aidat 1) Ronni Mäntyranta KuivAu 1.03,53.

M17 Pituus 1) Konsta Rutanen KuivAu 6,37, 2) Eetu Ylikunnari KuivAu 6,19, 3) Aleksi Pohjola OulPy 5,22, Aleksi Vuorma PudasjU DNS.

M17 Kuula 1) Onni Kukkonen OulPy 13,92.

M17 Keihäs 1) Mikke Liikanen TyrnTe 56,97.

N17 100m, alkuerät

Erä 1 (+0,0) 1) Milla Kangas OulPy 12,87, 2) Nella Muhos KuivAu 13,75, 3) Laura Raatikainen KuivAu 13,89, 4) Eeva Nurkkala OulPy 14,32, 5) Amalia Riekki PudasjU 14,82, Bettina Siltala OulPy DNS, Emilia Martinsén OulPy DNS. Erä 2 (+0,5) 1) Emma Juntunen KuivAu 12,91, 2) Minja Kurtti OulPy 12,93, 3) Anni Niskala OulPy 13,12, 4) Venla Laukka OulPy 13,68, 5) Aada Niemi OulPy 14,17, 6) Miila Puominen PudasjU 15,43, Ronja Kokko PudasjU DNS.

N17 100m, loppukilpailu (+1,7) 1) Milla Kangas OulPy 12,67, 2) Emma Juntunen KuivAu 12,78, 3) Anni Niskala OulPy 13,23, 4) Nella Muhos KuivAu 13,96, 5) Laura Raatikainen KuivAu 13,97, 6) Aada Niemi OulPy 14,11, Venla Laukka OulPy DNS, Minja Kurtti OulPy DNS.

N17 800m 1) Lotta Talvensaari KuivAu 2.44,09.

N17 Pituus 1) Minja Kurtti OulPy 5,73, 2) Emma Juntunen KuivAu 5,15, 3) Olivia Veneskoski OulPy 5,08, 4) Milla Kangas OulPy 5,02, 5) Saimi Lithovius LimNM 5,01, 6) Nella Muhos KuivAu 4,66, 7) Laura Raatikainen KuivAu 4,28, 8) Amalia Riekki PudasjU 3,99, 9) Miila Puominen PudasjU 3,71, Emmi Rantala OulPy DNS, Aada Niemi OulPy DNS, Emilia Martinsén OulPy DNS, Essi Parkkila PudasjU DNS, Ronja Kokko PudasjU DNS.

N17 Kuula 1) Essi Parkkila PudasjU 9,88, 2) Saija Nordström RantsRai 9,40, 3) Mimmi Jakola KuivAu 9,21, 4) Olivia Veneskoski OulPy 8,31, Ronja Kokko PudasjU DNS, Emmi Rantala OulPy DNS.

N17 Keihäs 1) Saija Nordström RantsRai 35,61, Ronja Kokko PudasjU DNS.

N19 Kuula 1) Eveliina Lehtola OulPy 10,79, 2) Ella Soinilehto OulPy 9,04.

N19 Keihäs 1) Eveliina Lehtola OulPy 27,29.

M19 Kiekko 1) Tommi Sliden YppU 33,16.

M19 Keihäs 1) Jaakko Honka LimNM 56,42, Mika Niskala PohjKoi NM.

M 200m (+0,0) 1) Joonas Jyrkkä OulPy 22,77, Eeli Purola OulPy DNS.

M 800m 1) Aapo Mäkiniemi LimNM 2.01,32, Antti Männikkö LimNM DNS, Matias Tiiro PudasjU DNS, Rami Oravakangas PudasjU DNS, Mikko Rahkola PudasjU DNS, Samuli Hussa PudasjU DNS.

M 5000m Antti Männikkö LimNM DNS, Veeti-Valtteri Soikkeli OulPy DNF.

M 400m aidat 1) Juha Kinnunen OulPy 1.14,20.

M Korkeus 1) Juha Kinnunen OulPy 140.

M Pituus 1) Ronni Mäntyranta KuivAu 5,66, 2) Timo Vähäkuopus PudasjU 4,08.

M Kuula 1) Antti-Pekka Rönkkö KiimU 16,14, 2) Matti Kahilainen PihtipTui 15,05.

M Moukari 1) Jari Matinolli LimNM 39,36.

N 200m, kolmen erän yhteistulokset 1) Aino Vuorjoki KuivAu 25,56, 2) Emma Mäkikallio PohjKoi 25,64, 3) Sonja Stång KuivAu 25,72, 4) Sandra-Sofia Nieminen OulPy 26,28, 5) Erika Utriainen VeitsilKV 26,37, 6) Sointu Purola OulPy 26,42, 7) Ilona Kamunen KuivAu 26,76, 8) Iiris Törrönen OulPy 27,60, 9) Rosa Kilpi KuivAu 27,64, 10) Taru Väisänen OulPy 27,87, 11) Venla Laukka OulPy 28,10, 12) Olivia Veneskoski OulPy 28,86, 13) Katja Larinen OulPy 28,99, 14) Ella Soinilehto OulPy 29,67

Erä 1 (-0,2) 1) Emma Mäkikallio PohjKoi 25,64, 2) Sandra-Sofia Nieminen OulPy 26,28, 3) Erika Utriainen VeitsilKV 26,37, 4) Sointu Purola OulPy 26,42, 5) Taru Väisänen OulPy 27,87. Erä 2 (+1,2) 1) Aino Vuorjoki KuivAu 25,56, 2) Sonja Stång KuivAu 25,72, 3) Ilona Kamunen KuivAu 26,76, 4) Iiris Törrönen OulPy 27,60, 5) Venla Laukka OulPy 28,10. Erä 3 (+0,3) 1) Rosa Kilpi KuivAu 27,64, 2) Olivia Veneskoski OulPy 28,86, 3) Katja Larinen OulPy 28,99, 4) Ella Soinilehto OulPy 29,67.

N 5000m Lotta Kiuttu PudasjU DNS, Marika Krohns PudasjU DNS, Mari Laakkonen PudasjU DNS, Veera Mantere PudasjU DNS, Henna Vanhanen PudasjU DNS, Marjo Vesala PudasjU DNS.

N 400m aidat 1) Laura Loponen OulPy 59,27.

N Pituus 1) Katja Kangas PohjKoi 5,86, 2) Ella Soinilehto OulPy 5,14, 3) Eveliina Lehtola OulPy 5,03.

N Moukari 1) Julia Kivinen KaustPV 52,28, 2) Anni Liikanen KuusEV 43,74.

N17 400m 1) Pauliina Autti KuivAu 1.02,85, 2) Eveliina Arvola KuivAu 1.02,95, 3) Lotta Talvensaari KuivAu 1.11,40, 4) Miila Puominen PudasjU 1.18,51.

N17 100m aidat (+1,2) 1) Minja Kurtti OulPy 14,34, 2) Anna-Sofia Orajärvi KuivAu 15,89, 3) Miila Puominen PudasjU 19,00.

N17 400m aidat 1) Sointu Oinas PohjKoi 1.06,88, 2) Taru Repo PohjKoi 1.09,63.

N17 Korkeus 1) Saimi Lithovius LimNM 155, Emma Juntunen KuivAu.

N17 Kolmiloikka 1) Milla Kangas OulPy 11,16, 2) Anna-Sofia Orajärvi KuivAu 10,23, 3) Olivia Tuomela KuivAu 9,68, Emilia Martinsén OulPy DNS, Emmi Rantala OulPy DNS.

N17 Moukari 1) Ellinoora Ojala KuusEV 38,61, 2) Titta Kovaniemi KuivAu 22,59.

M17 3000m Aleksi Vuorma PudasjU DNS.

M17 110m aidat (+0,0) 1) Eetu Ylikunnari KuivAu 15,15, 2) Konsta Rutanen KuivAu 15,31, 3) Teemu Koskela KuivAu 16,45.

M17 Korkeus 1) Teemu Koskela KuivAu 172, 2) Kimi Keränen LimNM 169.

M17 5000m kävely 1) Jussi Raudaskoski OulPy 29.10,56, 2) Niilo Raudaskoski OulPy 30.59,03.

N19 100m aidat (+1,2) 1) Ella Soinilehto OulPy 17,02.