Rautatiet
Taivalkosken kunta selvityttää junaraiteen tarpeen – "Rikastetta ei ole mahdollista kuljettaa pelkästään olemassa olevan tieverkoston kautta"

Tai­val­kos­ken kunta sel­vi­tyt­tää ju­na­rai­teen tar­peen – "­Ri­kas­tet­ta ei ole mah­dol­lis­ta kul­jet­taa pel­käs­tään ole­mas­sa olevan tie­ver­kos­ton kautta"

27.01.2026 12:00 1
Tilaajille
Toukokuussa 40 vuotta sitten Taivalkosken asemalla oli väkeä, kun viimeinen junavuoro lähti kohti Kontiomäkeä– enää ratapenkalla kulkee vain ulkoilureitti, vaikka yhteyden elvytys siintää monen haaveissa

Tou­ko­kuus­sa 40 vuotta sitten Tai­val­kos­ken ase­mal­la oli väkeä, kun vii­mei­nen ju­na­vuo­ro lähti kohti Kon­tio­mä­keä– enää ra­ta­pen­kal­la kulkee vain ul­koi­lu­reit­ti, vaikka yh­tey­den elvytys siintää monen haa­veis­sa

27.02.2022 16:30
Tilaajille
Rautatieajatus herättelyssä Taivalkosken kunnassa: "Näen sen realistisena, kun pohjat ovat olemassa – Tämä on meidän tulevaisuudennäkymissä isosti vaikuttava asia"

Rau­ta­tie­aja­tus he­rät­te­lys­sä Tai­val­kos­ken kun­nas­sa: "Näen sen rea­lis­ti­se­na, kun pohjat ovat ole­mas­sa – Tämä on meidän tu­le­vai­suu­den­nä­ky­mis­sä isosti vai­kut­ta­va asia"

09.01.2022 04:00
Tilaajille
Puunkuljettajat toivovat rautatieyhteyttä Koillismaalle – Taivalkosken terminaali toisi puulle lisää markkinaa: "Minusta on ollut hölmöä, että rata on unohdettu,  onhan meillä ollut puuvirtoja kautta aikojen"

Puun­kul­jet­ta­jat toi­vo­vat rau­ta­tie­yh­teyt­tä Koil­lis­maal­le – Tai­val­kos­ken ter­mi­naa­li toisi puulle lisää mark­ki­naa: "Mi­nus­ta on ollut hölmöä, että rata on unoh­det­tu, onhan meillä ollut puu­vir­to­ja kautta ai­ko­jen"

05.01.2022 18:02 1
Tilaajille
Rautatiehaaveita on elätelty yli sata vuotta, mutta vieläkään juna ei vihellä Pudasjärvellä – Tällaisia suunnitelmia on vuosikymmenten aikana edistetty

Rau­ta­tie­haa­vei­ta on elä­tel­ty yli sata vuotta, mutta vie­lä­kään juna ei vihellä Pu­das­jär­vel­lä – Täl­lai­sia suun­ni­tel­mia on vuo­si­kym­men­ten aikana edis­tet­ty

17.04.2021 15:00
Tilaajille