Pudasjärven lukion uunituoreet ylioppilaat palkittiin tänään vuosien uurastuksesta. Pudasjärven seurakuntasaliin oli kokoutunut myös suuri joukko läheisiä ja ylpeydellä lyyran rintaansa saavia vanhempia.
Puheissa muisteltiin haikeudella Pudasjärven lukion menneitä vuosia ja luotiin katse tulevaisuuteen, joka näille nuorille näyttää olevan mahdollisuuksia täynnä. Juhlallisuuksien lopuksi palkittiin stipendein ja diplomein niin juuri ylioppilaslakin päähänsä painaneita kuin vielä lukio-opintojaan jatkaviakin.
Pudasjärven lukiosta valmistui tänä keväänä yhteensä 18 ylioppilasta.
Kevään 2016 ylioppilaat Pudasjärven lukiosta ovat:
Arvola Severi, Harju Ilari, Härkönen Taneli, Inget Juha-Matti, Kuusisto Mirva, Lauhikari Lottariina, Lehtola Reetta, Leppänen Perttu, Manninen Maarit, Paukkeri Pinja, Pöykiö Janna, Ruuskanen Jasmiina, Seppänen Tapio, Timonen Taru, Tolonen Mari-Tiina, Tuohimaa Iikka, Tuomaala Lauri ja Urmala Aleksi