Kunniakierros juostiin Suojalinnan urheilukentällä maanantaina. Iloa, Kavereita ja liikettä -teemalla järjestetyllä Kunniakierros-tapahtumalla tuetaan paikallisten nuorten urheilua.
Kunniakierros on samalla Suomen Urheiluliiton varankeräyskampanja, ja sillä kerätään varoja paikkakunnan lasten liikuntatoimintaan seuroissa.
Ilta oli tämän vuoden tapaan viileä, lämmintä oli vain muutama aste.
– Keräystulos oli lähes 6 000 euroa. Kiitos kaikille tukijoille, kiittää Pudasjärven Urheilijoiden yleisurheilujaoston puheenjohtaja Heino Ruuskanen.
Tapahtuman jälkeen Pudasjärven Urheilijat muisti talven ja viime kesän aikana menestyneitä urheilijoita ansiomerkein.
Menestyksekäs urheilija oli pikajuoksija Eetu Rantala, joka oli mukana halli EM-kilpailuissa miesten 60 metrillä. SM-halleissa hän voitti 200 metrillä pronssia.
Mikko Rahkola nappasi halli SM-kisoissa M22-sarjassa 800 metrillä SM-kultaa.
Sini Paukkeri on menestynyt hyvin pyörätuolikelauksessa ja voitti juniorisarjassa peräti kolme SM-kultaa viime kesänä.