Tie­to­pis­te on torin kes­ki­pis­te – ky­lä­yh­dis­tyk­sen kah­vi­las­ta saa rak­kau­del­la kei­tet­tyä kahvia

Pudasjärven kesän suurin tapahtuma viikonloppuna

Tori on paikallisten ja lomalaisten kohtauspaikka, jossa on mukava istahtaa hetkeksi ja katsella Kurenalan menoa. Tietopisteen kahvilan myyjä Anna-Riikka Huhta (vasemmalla) ja Kurenalan kyläyhdistyksen puheenjohtaja Kerttu Simu pitävät huolen siitä, että juttuseuraakin torilla riittää. Viime viikolla torilla laulettiin yhteislauluja Keijo Piiraisen johdolla ja pidettiin peräkärrykirppistä.
Tori on paikallisten ja lomalaisten kohtauspaikka, jossa on mukava istahtaa hetkeksi ja katsella Kurenalan menoa. Tietopisteen kahvilan myyjä Anna-Riikka Huhta (vasemmalla) ja Kurenalan kyläyhdistyksen puheenjohtaja Kerttu Simu pitävät huolen siitä, että juttuseuraakin torilla riittää.
Tori on paikallisten ja lomalaisten kohtauspaikka, jossa on mukava istahtaa hetkeksi ja katsella Kurenalan menoa. Tietopisteen kahvilan myyjä Anna-Riikka Huhta (vasemmalla) ja Kurenalan kyläyhdistyksen puheenjohtaja Kerttu Simu pitävät huolen siitä, että juttuseuraakin torilla riittää.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pudasjärven torin kesäelämä on viimein käynnistynyt täyteen loistoonsa, kun torin Tietopiste-kahvila on saatu avattua ja kukat komistamaan ympäristöä.

– On tätä tosissaan odotettu! Viimein saimme tänne työntekijän ja kahvilan auki, kiittelee Kurenalan kyläyhdistyksen puheenjohtaja Kerttu Simu.

Kyläyhdistyksen työntekijäksi palkattiin Anna-Riikka Huhta, joka vastaa kahvilan pyörittämisestä yhdessä Kerttu ja Hannu Simun kanssa.

– Tämä on oikein mukavaa työtä. On mielekästä olla tekemisissä erilaisten ihmisten kanssa, Huhta miettii.

Ensimmäistä päivää torikahvila oli avoinna viime perjantaina, ja alusta saakka kävijöitä on ollut runsaasti.

– Tämä on oikein hyvällä mallilla. Kahvittelijoita ja juttukavereita tulee tästä keskustasta ja kauempaankin, Simu kertoo.

Monesti kahvilla pistäytyvät myös mökkiläiset ja kesävieraat.

– Tämä on niin mukavaa, kun saa olla tässä ulkoilmassa, katsella ihmisiä ja morjestaa tuttuja, Annikki Käsmä-Lasanen kertoo.

Hän kuuluu Tietopisteen vakioasiakkaisiin kuten myös Pirjo Pekkala.

– Käyn tässä joka arkipäivä kahvilla. Tämä on sopivasti keskellä kaikkea.

Myös Alli Piittisjärvi tuli torille kahville ihan asiasta tehden.

– Hyvä, että tämmoinen on, hän kiittelee.

Torilla on monenlaista toimintaa pitkin kesää. Luvassa on niin perinteeksi muodostuneita peräkärrykirppispäiviä kuin uutta Huhtan ja Simun visioimaa runopäivää.

Kaupankäynnille tori on avoinna aina:

– Joka päivä pääsee torille myymään! Simu kannustaa ja toivoo, että myös paikallisia myyjiä saataisiin tekemään kauppaa. Marja-aikaan torille kaivataan marjanostajia, sillä viime kesänä sellaisia ei ollut lainkaan liikkeellä.

Lähiviikkoina torilla on paljon vilskettä. Loppuviikosta markkinat valtaavat torin ääriään myöten. Ensi viikon torstaina on peräkärrykirppis ja Finnhits-laulutapahtuma.

– Yhdessä tässä suunnitellaan kaikenlaista, Simu kertoo ja muistuttaa, että kahvin ja pullan lisäksi Tietopisteeltä saa tietoa.

– Lisäksi otamme kaikkia vinkkejä vastaan esimerkiksi siitä, miten Kurenalustaa pitäisi kehittää ja millaista toimintaa olla.

Yhtenä kyläyhdistyksen toiminnan tavoitteena on saada Pudasjärven keskustan alueesta mahdollisimman siisti ja viihtyisä.

Rakkaudella keitettyä kahvia juuri sinulle!

Kyläyhdistyksen väki toivoo kesälle paljon aurinkoisia päiviä.

– Tietysti odotetaan hyvää kesää ja paljon asiakkaita. Tietopisteeltä saa tietoa ja tarinoita sekä juuri sinulle rakkaudella keitettyä kahvia, Simu hymyilee.

– Lomalaiset ovat vasta nyt tulossa, joten paljon kivaa on edessä, torin naiset luottavat.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä