Kyläneuvosto: Pu­das­jär­ven ky­lä­neu­vos­ton kuu­lu­mis­kier­rok­ses­ta ei mei­nan­nut tulla loppua – täl­lai­nen tun­nel­ma kylillä on kesän jälkeen

Mainos: Syksyn supertarjouksena Iijokiseutu Digi + Lehti 6 kk vain 49 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Tai­val­kos­ken hal­lin­to­sään­töön jäi kum­mit­te­le­maan mah­do­ton määräys – Mai­nin­nat ole­mat­to­mas­ta vir­ka­ni­mik­kees­tä ajan­ta­sais­te­taan pi­ka­vauh­dil­la

Taivalkosken hallintosäännössä on mainintoja hallintosihteeristä, vaikka virka on lakkautettu.
Taivalkosken hallintosäännössä on mainintoja hallintosihteeristä, vaikka virka on lakkautettu.
Kuva: Mikko Halvari

Taivalkoski on muuttamassa hallintosääntöään pikavauhdilla. Muutoksessa ajantasaistetaan hallintosääntöön jääneet vanhentuneet maininnat hallintosihteeristä.

Taivalkoski lakkautti hallintosihteerin viran vuodenvaihteessa. Sen tilalle perustettiin hallintopäällikön virka, mutta hallintosäännössä asiaa ei huomioitu.

Voimassa olevassa hallintosäännössä todetaan muun muassa, että kunnan johtoryhmään kuuluu hallintosihteeri.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.