Syöt­teen syys­kau­si käyn­nis­tyy Lup­po­ve­den ran­nal­la – Vas­ta­ran­nan Siili ja muuta hauskaa luvassa lauan­tai­na

Viime syksynä Luppovesi palaa -tapahtumassa oli paljon väkeä. Lapset seurasivat ohjelmaa tarkkaavaisesti.
Viime syksynä Luppovesi palaa -tapahtumassa oli paljon väkeä. Lapset seurasivat ohjelmaa tarkkaavaisesti.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Tulevana viikonloppuna Syötteellä kokoonnutaan jälleen Luppoveden rannalle. Mukava iltatapahtuma siivittää syksyiseen tunnelmaan.

– Luppovesi palaa -tapahtuma on suunnattu koko perheelle. Kun lapsilla on kivaa, myös aikuisilla on kivaa! Syötteen matkailuyhdistyksen toiminnanjohtaja Tarja Puutio toteaa.

Kello 19 alkavan tapahtuman ohjelmassa on luvassa myös uusia tuulia. Lauantai-iltana Syötteellä nähdään muun muassa katutanssia ja kuullaan varmasti vauhdikasta ja koko perheelle sopivaa elävää musiikkia, kun lavalle nousee Vastarannan Siili.

Perinteiset ja mieluisat ohjelmanumerot on säilytetty. Lapsille ja vanhemmillekin löytyy alueelta kivaa tekemistä ja järjestettyä toimintaa:

– Illan aikana järjestetään esimerkiksi onkikilpailu ja lapset pääsevät seikkailuradalle.

Rannalla voi myös herkutella muun muassa makkaraa ja lättyjä. Illan pimetessä valoa tuo roihuava kokko ja koko tilaisuus päättyy komeaan ilotulitukseen.

Matkailuyhdistyksen lisäksi mukana tapahtumassa ovat Syötteen kyläyhdistys, luontokeskus ja paikallisia yrittäjiä.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä