Syöt­teen Rek­ry­mes­sut ha­vait­tu hyväksi työn­ha­ki­jan ja yri­tys­ten koh­taa­mis­pai­kak­si

Syötteen Rekrymessuilla oli tähänastinen yleisöennätys. Petri Tolkkinen täyttää työhakemusta hyvillä mielin.
Syötteen Rekrymessuilla oli tähänastinen yleisöennätys.
Syötteen Rekrymessuilla oli tähänastinen yleisöennätys.
Kuva: Maiju Teeriaho

Vierailijoita messuille saapui Taivalkoskelta, Kiimingistä ja Oulusta, mutta myös Syötteen yritysten kaipaamia paikallisia hakijoita tuli tutustumaan kauden 2016-2017 työtarjontaan.

Työnhaku oli tehty helpoksi, sillä tilaisuudessa sai täyttää valmiin monivalintahakemuksen.

– Tässä ruksitetaan kiinnostuksen kohteita. Itse laitoin olevani kiinnostunut useammasta työstä: asiakaspalvelijana, rinnetyöntekijänä, sekä vuokraamossa ja lipunmyynnissä. Panin ruksin myös Snowpark-tiimiin. Siinä pääsee muun muassa kunnostamaan hyppyreitä, Petri Tolkkinen näytti hakemustaan.

Hän kertoi olevansa Syötteen mökkiläisiä, ja huomanneensa Iijokiseudusta, että työntekijöitä haetaan.

– En ole ennen ollut töissä Syötteellä, mutta haluaisin olla. Minulla on kaksi ammattia: olen insinööri ja koulutettu hieroja kahdeksan vuoden työkokemuksella, tällä hetkellä osuuskunnassa hierojan työtä tekevä mies kertoi.

– Olen palvelualtis. Hierojan työssä tullaan toimeen erilaisten ihmisten kanssa. Englantikin minulta onnistuu, Tolkkinen kirjoitti hakemukseen ja kävi sen myös palauttamassa.

Yritykset kokevat rekrytointimessut hyväksi tavaksi tuoda Syötteen työpaikkoja ja mahdollisuuksia esille juuri paikallisesti.

– Syötteen Rekrymessut järjestettiin nyt Pudasjärvellä toista kertaa, ja väkeä oli nyt enemmän kuin viime vuonna, Iso-Syöte Oy:n aluejohtaja Jussi Kiiskilä ilahtui.

Työtä hakevia oli liikkeillä monin eri työtoivein ja elämäntilantein.

– Katselen täältä töitä. Olen tämän viikon ja seuraavan viikon työnhakuvalmennuksessa. Toivon saavani sieltä apuja CV:n laatimiseen, kun en ole siihen niin perehtynyt, sanoi prosessinhoitajaksi opiskellut Ville Nenonen.

Kysymykseen siitä, onko Pudasjärvellä töitä tarjolla Nenonen vastasi:

– Kontiolla saattaisi olla. Lähinnä kesäisin. Olen siellä muutamana kesänä ollutkin.

Nenosen oli jo tarkoitus muuttaa työn perässä Etelä-Suomeen, mutta perheenlisäys muutti suunnitelmia.

– Tarvitsisin hyväpalkkaista työtä, hän naurahti.

Rinnepäällikkö Vesa Salmela ja yksi yrittäjistä, Heidi Terentjeff, esittelivät kojulla tarjolla olevia töitä ja vastasivat työstä kiinnostuneiden kysymyksiin.

– Minulta tiedusteltiin tänään, minkälaisia paikkoja on ja miten pitkiä työsuhteita. Myös sitä kysyttiin, haetaanko syötteelle töihin myöhemminkin, jos ei juuri nyt ole käytettävissä, Terentjeff avasi.

– Vastaus on kyllä. Ennen hiihtosesongin alkua on toinen aalto, jolloin etsimme työntekijäpuolelle lisäystä.

Myös Salmelalta kysyttiin, millaista työtä rinteissä on tarjolla.

– Rinnetyöntekijöitä etsitään. Se on muun muassa hissin kanssa auttamista ja lumetusta.

Mainos
Iijokiseudun pelit

Pelaa Iijokiseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä