Alkavalla hiihtolomakaudella on Syötteen seudun laduilla niitä kiertäneille sekä tuttua että uutta reittiä.
Paljon toivottu muutos on tehty luontokeskukselta kohti Pärjänjokea lähtevään ensimmäisen laskuun.
Pienillä maastotöillä on latu-uraa sekä levennetty että vähän loivennettu. Latu on nyt entistä turvallisempi molempiin suuntiin hiihdettäessä.
Suurempi muutos on tehty Romevaaran alueelle. Siellä olleet ladut jäävät pois kunnostuksen piiristä. Tilalle on raivattu uutta latu-uraa niin, että tunturin kiertävänä ladulla on mittaa yhdeksisen kilometriä.
Myös tuo muutos on tullut hiihtäjien toiveiden mukaisena, kertoo Syötteen latujen kunnostuksesta vastaavan latupoolin vetäjä Heino Ruuskanen.
– Uusi reitti kulkee paljolti vanhoja latuja. Uutta on tehty reilut kaksi kilometriä. Se kunnostetaan tällä viikolla hiihdettävään kuntoon.
Uusi latu on Pudasjärven kaupungin vastuulla. Kunnostuksen hoitaa Syötteen latupooli, kuten kansallispuiston laduillakin. Niiden puitteista taas vastaa Metsähallituksen Luontopalvelut.
Romevaaran ladut jäävät pois käytöstä koska niillä on ollut vähänlaisesti hiihtäjiä. Ne ovat myös varsin vaativia. Uusi latuosuus on kohtalaisen helppo, mutta kuitenkin vaihteleva.
Pitemmän päälle on mahdollista, että koko nyt valmis Syötteen ympäryslatu tehdään kokonaan valaistuksi. Vuotta, milloin se toteutuu, ei Ruuskanen halua ennustaa.
Uuden reitin suunnitellut Vesa Simonen Luontopalveluista uskoo, että siitä tulee alueen suosituimpia. Ladun varrella on paljon vapaa-ajan asuntoja, joilta on Syötteen kierrokselle helppo lähteä.